Biberiye çayının faydaları


Biberiye, ballıbabagiller ailesine mensup olan, her dönemde yeşil kalan bir bitkidir. Yaprakları iğneye benzemekte ve çiçekleri mor renktedir. Bu bitki en fazla Akdeniz ülkelerinde görülmektedir.

İçeriğinde faydalı asitler, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, C vitamini, B vitaminleri, K vitamini bulunan biberiye çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Beyin Sağlığına Faydaları

Beyin sağlığının korunması, başta hafıza ve konsantrasyon olmak üzere birçok konuyu doğrudan etkilemektedir. Biberiye çayının faydaları arasında beyin sağlığını koruması yer almaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda içeriğindeki karnosik asit sayesinde hafızayı güçlendirdiği ve Alzheimer hastalığının oluşmasını engellediği ortaya çıkmıştır.

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında son yıllarda doğal yöntemler ön plandadır. Biberiye çayının faydaları arasında hazımsızlığa iyi gelmesi yer almaktadır. Yapılan birçok bilimsel çalışma sonucunda biberiye çayının sindirim organları üzerinde olumlu etki yaptığı ortaya çıkmıştır. Bu konuda içerdiği birçok faydalı asit yardımcı olmaktadır. Özellikle gastrit sorununa iyi gelmesi nedeniyle de tercih edilmektedir.

Kanserle Mücadeleye Faydaları

Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda biberiye çayının faydaları arasında kanserle mücadelede etkili olmasının yer aldığı açıklanmıştır. İçeriğindeki yoğun selenyum sayesinde serbest radikaller ile mücadele eden bu çay, sağlıklı hücre oluşumunu desteklemektedir. Kanser konusunda ilaç tedavisine ek olarak kullanılmaktadır.

Astım Sorununa Faydaları

Bronşiyal astım sorunu sıklıkla ortaya çıkan ve öksürük nöbetleriyle kendini gösteren bir hastalıktır. Solunum yollarında tahrişe neden olabilen bu sorunun çözümünde doğal yöntemler önemlidir. Biberiye çayının faydaları arasında bronşiyal astıma iyi gelmesi yer almaktadır. Astım nöbetlerinin azalmasını sağlayan bu çay, aynı zamanda öksürük sorununa olumlu etki etmektedir.

Biberiye çayının faydaları arasında bademcik iltihabına iyi gelmesi, hafif orandaki baş ağrılarını gidermesi, kilo verme sürecine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Biberiye çayını yapabilmek için, 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye otunun üzerine 200 ml kadar yeni kaynamış su ekleyin. 15 dakia demlenmesini bekledikten sonra süzerek günde 3 kez yemeklerden kısa süre sonra tüketin. Çayı az şeker ya da balla tatlandırabilirsiniz ancak tatlandırmadan tüketmeniz çok daha sağlıklıdır ve uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın