Biberiyenin Faydaları


Biberiye, ballıbabagiller ailesine mensup olan, ince yaprakları bulunan ve her mevsim yeşil kalan ir bitkidir. Genellikle yemeklere hoş koku ve güzel tat vermesi amacıyla baharat gibi kullanılan biberiye, farklı şekillerde de kullanılmaya başlanmıştır. İçeriğinde tanen, faydalı organik asitler, karnosal, uçucu yağlar ve glikozit bulunan biberiyenin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanseri Önlemeye Faydaları

İçeriğinde önemli oranda karnosal bulunduran biberiyenin faydaları arasında kanseri önlemeye yardımcı olması yer almaktadır. Özellikle kolon kanseri, meme kanseri, cilt kanseri, kan kanseri gibi kanser türlerine karşı şifa kaynağı olan biberiye üzerinde pek çok araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda serbest radikallerin oluşumunu önlediği ortaya çıkmıştır.

Kilo Vermeye Faydaları

Kilo sorununun çözülmesi için ek takviyeler öne çıkmaya başlamış ve doğal yöntemler araştırma konusu olmuştur. Özellikle çay şeklinde tüketilmesi durumunda biberiyenin faydaları arasında kilo vermeyi kolaylaştırması yer almaktadır. İştah kesen ve metabolizma hızını düzenleyen biberiyenin yağının da özellikle basen sorununda etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Hafızaya Faydaları

Yüzlerce yıl önce yazılmış tıp kitaplarında biberiyenin faydaları arasında hafızayı güçlendirmesinin yer aldığı belirtilmiştir. İçeriğinde bulunan karnozik asit sayesinde hafızayı güçlendirdiği belirlenen biberiye yağının kullanılmasının da önemli sonuçlar verdiği ortaya çıkmıştır. Yaşlanmayla ortaya çıkan Alzheimer gibi hafıza sorunlarının yaşanmaması için bu bitkinin tüketilmesi önerilmektedir.

Ağız Sağlığına Faydaları

Ağızda yaşanan sorunlar sadece sağlık üzerinde değil sosyal hayat üzerinde de olumsuz etkiler yapmaktadır. Özellikle ağız kokusu sorunu yaşayan kişilerin özgüven kaybı yaşadıkları belirlenmiştir. Bu noktada biberiyenin faydaları arasında ağız sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle ılık su ile gargara şeklinde ağızda çalkalanması ağız kokusunun tamamen giderilmesini sağlamaktadır.

Biberiyenin faydaları arasında saç sağlığına olumlu etki etmesi, karaciğer sorunlarının çözümünde etkili olması, migreni önleyici etkileri olması, ağrıların giderilmesinde etkili olması, alerji ve enfeksiyon sorunlarının giderilmesinde etkili olması yer almaktadır. Bu bitkiyi çay şeklinde tüketebilir ya da taze olarak kullanabilirsiniz. Aynı şekilde yağının haricen kullanımı da önerilmektedir. Bu mucize bitkiyi epilepsi hastalarının, hamilelerin, emzirme döneminde olan annelerin ya da tansiyon hastalarının tüketilmesi önerilmemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın