Böbrek ve İdrar Yolu Taşlarını Düşüren Çaylar


Böbrek ve İdrar Yolu Taşlarını Düşüren Çaylar

Böbrek ve idrar yolu taşları, sıklıkla ortaya çıkan ve başta ağrı olmak üzere pek çok soruna neden olan bir problemdir. Bu taşlar, idrar tuzlarının kristalleşmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu taşlar farklı ölçü ve şekillerde olabilmektedir. Bu sorun erkeklerde daha sık ortaya çıkmakta ve her yaşta görülebilmektedir. Bu sorunun çözümünde ilaçların yanı sıra bitkisel unsurlar da kullanılabilmektedir.

Böbrek ve idrar yolu taşlarını düşüren çaylar şu şekilde sıralanmaktadır:

Çilek Yaprağı Çayı

Çilek yaprağı çayı özellikle son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanan bir çaydır. Böbrek ve idrar yolu taşlarını düşüren çaylar arasında çilek yaprağı çayı yer almaktadır. Bu çay için 10 yemek kaşığı çilek yaprağının yanı sıra 60 gram yaban mersini yaprağı ve 100 gram siyah Frenk üzümü yaprağı kullanılmaktadır. Otları ufalttıktan sonra karıştırarak üzerine 1 litre kaynar su ekleyin ve soğuyana kadar demlenmeye bırakın. Günde 3 kez yemeklerden önce tüketilmesi faydasının alınması açısından önerilmektedir.

Kırmızı Yaban Mersini Yaprağı Çayı

Böbrek ve idrar yolu taşlarını düşüren çaylar arasında kırmızı yaban mersini yaprağı çayı bulunmaktadır. Bunun için 40 gram yaban mersini yaprağıyla birlikte 100 gram çilek yaprağı gerekmektedir. Tüm otları ufalttıktan sonra üzerine 1 litre yeni kaynamış su ekleyin. Soğuyana kadar demlenmesini bekleyin ve sonra çayı süzerek günde 3 kez 1 su bardağı olarak içilmelidir. Bu çay, küçük taşların tamamen erimesini sağlamakta ve büyük taşların da ufalmasında etkili olmaktadır. Demlenme aşamasında acele etmemeniz önerilmektedir.

Kırkkilit Otu Çayı

Günümüzde böbrek ve idrar taşlarını düşüren çaylar listesinde kırkkilit otu çayı bulunmaktadır. Özellikle son dönemlerde bu çaya sıklıkla başvurulmaktadır. Bu çayı hazırlayabilmek için 30 gram kırkkilit otu, 30 gram kırmızı yabanmersini yaprağı, 30 gram kimyon tohumu, 30 gram ardıç meyvesi, 30 gram meyan kökü gerekmektedir. Tüm malzemeyi iyice ufaltın ve iyice karıştırın. Bu karışımdan 1 yemek kaşığı alarak üzerine 200 ml soğuk su koyarak 25 dakika kısık ateşte kaynatın. Demlendikten sonra süzerek günde 2 kez tüketin ve idrar yolu taşlarından kısa sürede kurtulun.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın