Böğürtlen Çayının Faydaları


Böğürtlen Çayının Faydaları

Böğürtlen, gülgiller ailesine mensup olan, sarmaşan dikenleri ve küçük siyah meyveleri olan bir bitkidir. Anavatanı Kuzey Amerika olan bu bitki, yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İçeriğinde A vitamini, B vitamin kompleksi, C vitamini, E vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, amino asit bulunan böğürtlen çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kansere Karşı Faydaları

Kanserle mücadelede ilaçlar ve zorlu tedavi süreci kadar doğal yöntemler de önemlidir. Böğürtlen çayının faydaları arasında kansere yakalanma riskini düşürmesi ve kanserli hücrelerle mücadele etmesi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda tümörün büyümemesi için kullanılan ilaçlarda bu bitkinin kullanıldığı tespit edilmiştir. Özellikle yemek borusu ve akciğer kanseriyle mücadelede etkilidir.

Kilo Vermeye Faydaları

İçeriğinde bol miktarda lif bulunan böğürtlen çayının faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması bulunmaktadır. Düşük şeker oranıyla dikkat çeken bu çay, aynı zamanda bağırsakların temizlenmesini sağlayarak sindirim sistemini düzenlemektedir. Metabolizma hızına doğrudan etki eden bu çay, sağlıklı kilo verme diyetlerinde yer almalıdır.

Kemik Sağlığına Faydaları

Kemik sağlığı, her yaşta önemli olan ancak yaşın ilerlemesiyle daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Böğürtlen çayının faydaları arasında kemik sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. İçerisinde bulunan yoğun kalsiyum ve magnezyum sayesinde fosforlu minerallerin emilimini kolaylaştırarak kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Cilt Sağlığına Faydaları

Cilt bakımı konusunda doğal yöntemleri kullanmak her zaman önerilmektedir. Böğürtlen çayının faydaları arasında içerdiği yoğun antioksidan oranı sayesinde cilt sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Cildin yağ dengesinin korunmasında etkili olan bu çay, aynı zamanda kırışıklık sorununun ortaya çıkmasını önlemekte ve cildin daha pürüzsüz hale gelmesini sağlamaktadır.

Böğürtlen çayının faydaları arasında adet sancılarına iyi gelmesi, göz sağlığını desteklemesi, kan dolaşımını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Bu çayı yapmak için 2 yemek kaşığı kurutulmuş ve ufaltılmış böğürtlen yaprağının üzerine yarım litre yeni kaynamış su ekleyin. Çayı yaptığınız demliği temiz bir havluyla sararak 4 saat sıcak bir ortamda demlenmesi için bırakın. Sonrasında süzerek günde 3 kez yarım su bardağı tüketin. Son derece lezzeti olan bu çayı sıcak içmeniz önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın