Böğürtlenin Faydaları


Böğürtlenin Faydaları

Böğürtlen insan sağlığına oldukça faydalı doğal bir şifa kaynağıdır. Ağrı, basur, yüksek tansiyon, bademcik iltihabı ve daha pek çok soruna karşı etkili bir savaşçıdır. Deva deposu olan böğürtlenin tümör ve kanser hücrelerinin büyümesini de engellediği bilinenler arasındadır. Böğürtlen gülgiller ailesinin üyesi olan bir bitkidir. Böğürtlenin meyvesinde olduğu gibi yaprağından ve kökünde de pek çok faydalar mevcuttur. Böğürtlende ellagic asit bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda söz konusu bu asidin tümör ve kanser hücrelerinin büyümesini engellediği ortaya çıkmıştır. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda ellagic asidin kanserin başlamasını engellediği ortaya çıkmıştır. Böğürtlen içerdiği bol miktarda ellagic asit ile hayli dikkat çeken bir bitkidir. Bu açıdan böğürtlenin kansere karşı önemli bir silah olduğu aşikardır. Tümör ve kanser hücreleriyle savaşma konusunda etkili bir silah olan böğürtlenin insan sağlığı için farklı faydaları da bulunmaktadır.

Böğürtlen vücudun türlü bölgelerinde yaşanan ağrılara, şişliklere, şekere, yüksek tansiyona, göğüs ve solunum problemlerine karşı iyi gelmektedir. Böğürtlenin yaralara sürülmesi halinde yaraların iyileşme sürecinin hızlandığı bilinmektedir. Kabızlığa da iyi gelen böğürtlen insanı tok tutan bir besindir. Bu özelliğiyle böğürtlene pek çok diyet listesinde rastlamak mümkündür. Böğürtlenin yapraklarından kaynatılarak faydalanılabilir. Böğürtlen yaprakları kaynatılıp içilerek dişlere ve diş etlerine faydalı bir ilaç etkisi meydana getirilebilir. Böğürtlenin kökleri de yine şifa deposu organizmalardır. Köklerini kaynatıp içerek böbreklerde bulunan taşların düşmesi sağlanabilir.

Böğürtlen mineraller, vitaminler ve organik asitler yönünden de çok zengin bir bitkidir. Böğürtlenin tüketiminde yaşanacak artışın böğürtlen üretimini de etkileyeceği bir gerçektir. Böğürtlen üretimi için ülkemizde uygun üretim alanları mevcuttur. Ancak ne var ki böğürtlen üretimi ülkemizde pek yaygın değildir. Birçok insan bu şifa deposu olan bitkinin faydalarından haberdar değil.

Böğürtleni sıkarak elde edilen böğürtlen suyunun ishale karşı etkili olduğu söylenmektedir. Fakat böğürtlen suyunun taze olarak tüketilmesine dikkat etmek gerekir. Nitekim böğürtlen suyunun saklanması doğru değildir. Saklanması halinde böğürtlen suyunun sirkeleşmesi durumu ortaya çıkar. Böğürtlenin kurutulmuş ya da taze haliyle ağız yaralarında kullanılması da mümkündür. Böğürtlen yapraklarını kurutarak üretilen şurup, kanı temizleyicidir. Ayrıca bu şurubun öksürük giderici de olduğu bilinmektedir. Ayak yorgunlukları için böğürtlen köklerine başvurulabilir. 100 gram böğürtlen köküne 1 litre su ekleyerek oluşturulan karışım ile ayak banyosu yapabilirsiniz. Bu işlem ayak yorgunluğuna iyi gelecektir.

Böğürtlenin güzellik için de etkili bir bitki olduğunu söylemek mümkündür. Böğürtlenin çiçeklerinden 50 gram alıp 1 litre su ile karıştırıp kaynatarak elde ettiğiniz şifalı suyun ellere uygulanması halinde etkili bir losyon etkisi sağlanacaktır. Böğürtlen içerdiği antioksidanlar ile bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Yukarıda da saydığımız gibi pek çok soruna karşı fayda teşkil eden böğürtlenin en dikkat çekici özelliği kuşkusuz kanser önleyici olmasıdır. Her gün bir avuç böğürtlen yemek kansere yakalanma riskini azaltacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın