Bozanın Faydaları


Boza, kış aylarının vazgeçilmez tatları arasında yer almaktadır. Şeker, darı irmiği ve su kullanılarak üretilen boza, mayalı bir içecektir. Osmanlı döneminde son derece popüler olan bozanın içeriğinde A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, E vitamini, fosfor, demir, sodyum içermektedir. Bozanın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Öksürüğe Faydaları

Daha çok ülkemizde tüketilen bozanın faydaları arasında öksürük sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle çocuklarda görülen öksürük sorununun çözümünde son derece etkili olan boza, hava kirliliğinden kaynaklanan öksürük sorununu önemli ölçüde çözmektedir. Bunun yanı sıra soğuk algınlığından kaynaklanan öksürüğün çözümünde de boza etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra bronşit kaynaklı öksürük nöbetlerinde de bozanın etkisi bulunmaktadır.

Anne Sütüne Faydaları

Anne sütü, yeni doğum yapanlar açısından son derece önemlidir. Bozanın faydaları arasında anne sütünü arttırması yer almaktadır. İçeriğinde ulunan zengin vitaminlerin bebeğe geçmesini sağlayan boza, anne sütünün hem daha fazla hem de daha sağlıklı içerikle gelmesini sağlamaktadır. Bu durum anne ve bebeğin sağlığını olumlu etkilemektedir.

Kanserle Mücadeleye Etkileri

Bozanın içerdiği vitamin ve mineraller sağlık açısından oldukça önemlidir. Bozanın faydaları arasında kanserle mücadeleye etki etmesi bulunmaktadır. Kanserle mücadele etmek için vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamaktadır. Bu durum da hem kansere yakalanma riskini azaltmakta hem de kanserle savaşan kişilere ekstra destek sağlamaktadır.

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminin düzgün çalışması günlük hayatta önemlidir. Sindirim sistemine yaşanan sorunlar kabızlık, hemaroid gibi önemli sorunlara neden olabilmektedir. Bozanın faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etki etmesi bulunmaktadır. Midenin yorulmasını engelleyen ve mide asidini dengeleyen boza, bağırsakların temizlenmesi konusunda da etkili olmaktadır.

Enerjiye Faydaları

İçeriğinde yoğun miktarda B vitamini bulunan bozanın faydaları arasında enerji vermesi bulunmaktadır. Bundan dolayı özelikle sporcular tarafından tüketilmesi önerilmektedir. Güç kaybının önlenmesine etki eden boza, aynı zamanda stresle mücadele ettiği için de daha dinç hissetmeyi sağlamaktadır.

Cilt Sağlığına Faydaları

Cildin sağlıklı olması psikolojik açıdan oldukça önemlidir. Bozanın faydaları arasında cilt sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle kuru ciltlerin nemlenmesine faydası olan boza, ciltteki dökülmelere karşı etkilidir.

Bozanın faydaları arasında soğuk algınlığına iyi gelmesi, saçları güçlendirmesi gibi etkiler de yer almaktadır. Bozayı güvenilir yerlerden alıp tüketmeniz önerilmektedir. Ayrıca tüketimini abartmamanız da gerekmektedir. Üzerine tarçın dökerek ya da sade bir şekilde tüketebilirsiniz. Bozayı evinizden eksik etmeyerek sağlıklı ve oldukça lezzetli bir seçim yapmış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın