Brokolinin Faydaları


Brokoli, lahanagiller familyasının bir üyesidir. Özellikle İtalya’da fazla tüketilen brokoli, yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. En faydalı sebzeler listesinin üst kısımlarında kendine yer bulan brokolinin içeriğinde bol diyet lifi, B1 vitamini, C vitamini, kükürt, selenyum, potasyum yer almaktadır. Brokolinin faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

Kansere Karşı Etkisi

Günümüzde kanser konusunda yapılan araştırmalar hız kazanmıştır. Yapılan son klinik testlerine göre brokolinin faydaları arasında kanseri önlemeye yardımcı olması yer almaktadır. Araştırmalara göre vücutta kansere neden olan östrojenleri ortadan kaldıracak özelliklere sahiptir. Rahim ve meme kanserini önlemede oldukça etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Zayıflamaya Etkisi

Brokolinin içeriğinde yoğun miktarda lif yer almaktadır. Bu durumdan dolayı zayıflamayı kolaylaştıran ve sindirim sistemini düzenleyen brokolinin faydaları arasında kan şekerini ayarlaması yer almaktadır. Bu durum da kişinin açlık hissinin bastırılmasına yardımcı olmakta ve bu nedenle brokoli diyet listelerinde kendine yer bulmaktadır.

Kemik Sağlığına Etkisi

Brokolinin içeriğinde yoğun miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Bu nedenle brokolinin faydaları arasında kemik sağlığını koruması yer almaktadır. Özellikle gebelik döneminde ortaya çıkan kalsiyum eksikliğini gidermeye yardımcı olan brokoli, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesi sorununu da ortadan kaldırmaktadır.

Kan Basıncına Etkisi

Sağlıklı gıdalar arasında yer alan brokolinin faydaları arasında kan basıncını düzenlemesi bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan potasyum, magnezyum ve omega 3 yağ asitleri sayesinde kan basıncını düşüren brokoli, kanın damarlarda düzenli bir şekilde akmasını sağlamakta ve damar tıkanıklığının önlenmesinde etkin rol oynamaktadır.

Sinir Sistemine Etkisi

Kişilerin sağlıklı bir sinir sistemine sahip olmaları için yeterli düzeyde potasyum almaları gerekmektedir. Bu nedenle brokolinin faydaları arasında sinir sistemine olumlu etki etmesi de bulunmaktadır.

Cilt ve Saç Sağlığına Etkisi

İçeriğinde bulunan vitamin ve minerallerden dolayı brokolinin faydaları arasında cildi zararlı UV ışınlarından koruması yer almaktadır. Ayrıca cildin kanserden korunmasına yardımcı olan brokoli, saç diplerinin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır.

Ülkemizde genellikle ön yargı ile yaklaşılan brokolinin faydaları bu şekildedir. Vücuda pek çok önemli artı sağlayan brokoliyi düzenli olarak tüketmek oldukça önemlidir. Ayrıca, brokoli suyunu tüketmekte çok önemli artılar sağlamakta ve sağlığı korumaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın