Bulgurun Faydaları


Buğdaydan üretilen bulgur, besin değeri yüksek olan bir gıdadır. Anadolu’nun hemen her yerinde tüketilen bu yiyecek, ekonomik olmasıyla da ilgi çekmektedir. Bulgurun içeriğinde bol miktarda karbonhidrat, B vitaminleri, besin lifi, folik asit, selenyum bulunmaktadır. Ayrıca küflenmeye karşı da doğal olarak dayanıklı olan bulgur, uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Bulgurun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Şeker Hastalığına Faydaları

Şeker hastalığı yani diğer adıyla diyabet milyonlarca kişide görülen bir hastalıktır. Özellikle beslenmenin düzenli olmasını gerektiren şeker hastalığında yenilenlere dikkat edilmelidir. Bulgurun faydaları arasında uzun süre tokluk hissi vermesi nedeniyle vücudun şeker dengesine olumlu etki etmesi yer almaktadır.

Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları

Kalp ve damar hastalıkları ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Bulgurun faydaları arasında kötü kolesterol düzeyini engellemesi yer almaktadır. Bu nedenle damar sağlığını koruyan bulgur, aynı zamanda kalbe giden damarların tıkanmasına engel olmaktadır. Böylece başta kalp krizi olmak üzere beyin kanaması riskini de azaltmaktadır.

Kilo Vermeye Faydaları

Bulgurun faydaları arasında kilo verme konusunda etkili olması yer almaktadır. Protein açısından zengin olan ve doyurucu bir besin kaynağı olan bulgur, açlık hissini uzun süre bastırmaktadır. Özellikle diyet döneminde düzenli olarak tüketilmesi önerilen bulgur, bol miktarda doymamış yağ içermekte ve bu durum da kilo alımını engellemektedir.

Hafızaya Faydaları

Yaşın ilerlemesi sonucunda hafıza konusunda sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlardan en bilinen ise Alzheimer hastalığıdır. İçeriğinde bulunan vitamin ve minerallerden dolayı bulgurun faydaları arasında hafızaya olumlu etkide bulunması yer almaktadır. Bu durum da ilerleyen yaşlarda Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürmektedir.

Kemik Sağlığına Faydaları

Bulgurun içeriğinde bol miktarda vitamin, çinko, magnezyum ve demir bulunmaktadır. Bu nedenle kemik gelişimine olumlu etkisi olan bulgur, özellikle çocuk yaşlarda sıklıkla tüketilmelidir. Bulgurun faydaları arasında demir eksikliğinden kaynaklı kemik erimesi hastalığına yakalanma riskini düşürmesi de yer almaktadır.

Kansere Karşı Faydaları

Günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri kanser hastalığıdır. Son yıllarda yapılan araştırmalar bulgurun faydaları arasında kolon kanserine yakalanma riskini düşürmesi bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Sindirim sistemine etkisi sayesinde kansere yakalanma ihtimalini azaltmaktadır.

Bulgurun faydaları bu şekildedir. Tüm etkilerinden faydalanabilmek için tüketilen miktara dikkat edilmeli ve aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Aşırı tüketim sonucunda gaz sorunu ortaya çıkabilmekte ve bu da bölgesel ağrıları beraberinde getirmektedir. Bulguru sadece pilav şeklinde değil salatalarda, kısır şeklinde de tüketebilir ve olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın