C Vitamini Faydaları


C Vitamini Faydaları

Vücudun kendi başına üretemediği, ancak dışarıdan besinler ve vitamin hapları yoluyla alınabilen C vitamininin diğer adı ise askorbik asittir. Bu vitaminin ilk görevi vücut için gerekli kolajeni üretmek ve cilt üzerinde bulunan kan damarlarını desteklemektir.

Kolajen; kıkırdak dokuların, dişlerin ve kemiklerin sağlamlığı için gerekli olan  ve yaraları hızla iyileştiren maddedir. Kan damarlarının ve vücut kaslarının dayanıklı olmasını sağlayan kolajenin sentezi için gerekli olan C vitamini, sadece suda çözünebilmektedir. Bu vitamin, kolajen yoluyla vücuttaki doku hasarını hızlıca tamir eder.

Bu vitaminden gerekli şekilde fayda alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır:

C vitamini günlük olarak alınmalıdır. Fazla vitamin yüklemesi yapmanın vücuda hiçbir faydası olmaz. Vücut, gereken miktarın fazlasını dışarı atar.

Bu vitamini içeren sebze ve meyveler, bıçakla veya demir/çelik içeren aletlerle kesilmemelidir. Bunlardaki demir C vitaminini emeceğinden, yeterli miktarda C vitaminini alamamanıza neden olur. Bunun için seramik veya plastik bıçaklar tercih edilebilir.

Gelişme çağındaki çocukların büyümesi için önemli bir kaynak olan  bu vitaminin bolca bulunduğu başlıca meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler şunlardır :

Turunçgiller (Limon, portakal, greyfurt, vb.), biber, domates, brokoli, maydanoz, patates, kivi, çilek, kavun, karnabahar, papaya, üzüm, lahana, vs.

C Vitamininin Faydaları 

● C vitamini soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir.

● C vitamini beyaz kan damarlarını uyararak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

● C vitaminindeki güçlü antioksidan etki ve kolajen yapı, yaraların hızlıca iyileşmesini sağlamaktadır.

● Vücuttaki zehirli atıkların çoğalmasıyla tetiklenen astım hastalığının rahatsız edici semptomlarına karşı, bu güçlü vitamin bu zararları vücuttan temizleyerek yardımcı olmaktadır.

● Bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudu nezle, grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının etkilerinden korur. Hastalığın daha çabuk geçirilmesini sağlar. Öksürüğe karşı da oldukça şifalıdır.

● Bu vitamin kansızlığa karşı da şifadır, ancak demir ile beraber alınmalıdır. Demir ile beraber alınırsa kan yaparak anemi rahatsızlığına şifa olur.

● C vitamini yüksek tansiyon rahatsızlığına şifadır. Vücuttaki doymuş yağ oranını düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruma sağlar.

● Yapılan araştırmalarda katarakt rahatsızlığında gözün merceğindeki C vitamininin de azaldığı tespit edilmiştir. Günlük olarak yeterli miktarda alınan C vitaminiyle katarakt tedavisinde önemli mesafeler kat edilmiştir.

● Bu vitamin, yüksek antioksidan özelliği ile kansere karşı da koruma sağlar. C vitamini yönünden zengin gıdalarla  beslenmek; akciğer, gırtlak, kolon, mide ve yemek borusu kanserlerine karşı üstün koruma sağlar.

● Bağ dokusu, dişler, kemikler ve damarların zayıflamasına neden olan iskorbüt hastalığı; C vitamininin eksikliği sonucu ortaya çıkmaktadır. Yeterli C vitamininin alınmasıyla iskorbüt hastalığı önlenebilir.

● Damar tıkanıklığı, kalp yetmezliği, pektoris gibi rahatsızlıklarda C vitaminiyle yapılacak tedavi; damarların olması gerektiği şekilde genişlemesini sağlar.

● Kentsel yaşamın olumsuz getirilerinden biri de, genellikle çocuklarda görülen kurşun zehirlenmesi problemidir. Bu çocuklar, anormal şekilde büyüme ve gelişme gösterirken birtakım davranış bozuklukları ve düşük IQ seviyesine yatkınlık gösterebilirler. Yetişkinlerde bu hastalığın görülmesi ise böbrek yetmezliğine ve yüksek tansiyona neden olmaktadır. C vitamini kandaki kurşun miktarını azaltan önemli kaynaklardan biridir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın