Çağlanın Faydaları


Çağlanın Faydaları

Çağla, kayısı çekirdeği ve bademin çiğ yani yeşil durumdaki haline verilen isimdir. Sert, sulu ve mayhoş tada sahip olan bu meyve, özellikle havaların ısınmaya başladığı dönemde sıkça tüketilmektedir. Birçok kişi tarafından meyvenin olmuşundan daha fazla sevilen çağla, tuzla birlikte de tercih edilmektedir. Çağlanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Çağlanın Kolesterole Etkisi

Kolesterol, özellikle dengesiz beslenme sonucunda oluşan bir sorundur. Kalp hastalıkları gibi önemli sorunlara neden olan, kilo kontrolünü zorlaştıran kolesterolün düşürülmesi için çağla yenmesi önerilmektedir. Tüketen kişiyi yüksek kolesterolden koruyan çağla, kötü kolesterolün düşmesinde önemli etkiye sahiptir.

Çağlanın Safra Taşına Etkisi

Safra kesesinde yaşanan sorunlar günümüzde oldukça fazla sayıda kişide görülmektedir. Çağlanın faydaları arasında safra kesesi taş oluşumunu önlemesi bulunmaktadır. Özellikle safra kesesinde sorun yaşayan ve taş oluşumu başlayan kişilerin düzenli olarak çağla tüketmesi bu oluşumun kısa sürede önlenmesini sağlayacaktır.

Çağlanın Tansiyona Etkisi

Günümüzde çok sayıda kişide tansiyon sorunu görülmektedir. Kalp damar rahatsızlıklarına davetiye çıkaran yüksek tansiyon sorununu için çağla tüketimi önerilmektedir. İçerdiği yüksek oranda potasyum sayesinde yüksek tansiyonu olan kişilerde tansiyonu dengelemeye yardımcı olmaktadır. Yine de bu kişilerin fazla tüketmemesi ve doktora danışarak az miktarda tüketmesinde fayda vardır.

Çağlanın Cilde Etkisi

Çağlanın faydaları arasında güçlü antioksidan içeriği nedeniyle cilde olan etkisi de bulunmaktadır. Çağlayı fazla olmamak kaydıyla mevsiminde düzenli tüketen kişilerin ciltlerinin daha parlak bir görünüm kazandığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra, cilt kırışıklıklarına da iyi gelen çağla, bu nedenle özellikle orta yaşın üzerindeki kişiler tarafından tüketilmelidir.

Çağlanın İltihaba Etkisi

İltihap oluşumlarına bazı kişilerin vücudu daha yatkındır. Bu iltihaplar zamanla önemli sorunlara dönüşebilmektedir. Çağlanın faydaları arasında iltihap söktürücü özellik bulunmaktadır. İçeriğinden dolayı iltihabın atılmasına yardımcı olan çağla, aynı zamanda kas kasılmalarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra kramp şikayetini yoğun olarak dile getirenler için de önemli bir alternatiftir.

Kilo Vermeye Etkisi

Diyet yapan ve açlık hissini bastırmak isteyenler için çağla önemli bir alternatif olmaktadır. İçi su dolu ve sert bir meyve olduğu için kalori yakımına yardımcıdır. Aynı zamanda sulu olduğu için de doyurucu etkisi bulunmaktadır. Özellikle fazla su tüketmeyen kişilerin düzenli olarak çağla tüketmesi önerilmektedir.

Taze olarak, mevsiminde badem ya da kayısı çağlası tüketmek damağınızda hoş bir tat bırakacak, aynı zamanda sağlıklı bir meyve tüketmenizi sağlayacaktır. Tüketiminde aşırıya kaçmamanız durumunda bu lezzetli meyvenin faydalarını kısa sürede görebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın