Çam Balının Faydaları


Bal, son derece sağlıklı ve lezzetli bir besin kaynağıdır. Balın çeşitleri arasında yer alan çam balı, salgı balı olarak nitelendirilmektedir. Normal polen balı ile karıştırılmaması gereken çam balı farklı özelliklere sahiptir. Çam balının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Yüksek Tansiyona Faydaları

Dünyada yaygın olarak görülen ve önlem alınmadığı takdirde hayati tehlikeler ortaya çıkaran yüksek tansiyon konusunda doğal yollara başvurabilirsiniz. Bu noktada çam balının faydaları arasında içeriğindeki minerallerden dolayı yüksek tansiyona olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bu bal, tansiyonun dengede tutulmasına yardımcı olmaktadır.

Sindirim Sistemine Faydaları

Normalde asidik bir yapıya sahip olan çam balı buna rağmen glikoza içermektedir. Bu nedenle çam balının faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Hazımsızlık yapmayan çam balı, mideyi tedavi etmekte ve gıdaların sindirilmesi işlemini çok daha kolay bir hale getirmektedir.

Yaralara Karşı Faydaları

Çam balının özelliklerinden biri havadan nem çekmesidir. Bu özelliğinden dolayı çam balının faydaları arasında bir yarayı ya da iltihaplı olan bölgeyi iyileştirme sürecini hızlandırması yer almaktadır. İyileşme sürecini hızlandırması sayesinde hücrelerin daha çabuk beslenmesini ve yenilenmesini sağlamaktadır.

Yorgunluğa Karşı Faydaları

Yoğun geçmesi beklenen günlerde yorgunluğun etkisi daha çabuk ortaya çıkmaktadır. Çam balının faydaları arasında enerji vermesi yer almaktadır. İçeriğinden dolayı daha zinde hissetmenize neden olan çam balını özellikle yorgun geçen günün ardından ya da yoğun geçecek güne başlarken tüketmeniz gerekmektedir.

Saçlara Faydaları

Saçlar, görsellik bakımından büyük bir öneme sahiptir ve bakımı ihmal edilmemelidir. Çam balının faydaları arasında saç diplerini beslemesi yer almaktadır. Zayıf kökleri güçlendiren çam balı, aynı zamanda saçları besleyerek daha parlak görünüm elde etmesini sağlamaktadır. Özellikle saç diplerindeki kepek sorununa da iyi gelmektedir.

Soğuk Algınlığına Karşı Faydaları

Kış aylarında daha yoğun bir şekilde görülen soğuk algınlığı, hem sağlığı hem de günlük hayatı olumsuz etkilemektedir. Çam balının faydaları arasında soğuk algınlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle rahatsız edici boyuta ulaşan boğaz yanmalarında etkili olan çam balı, ağrıların azalmasında da etkili olmaktadır.

Çam balının faydaları arasında göz bozukluklarını önlemeye yardımcı olması, ishali engellemesi, alerjik reaksiyonları önlemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi etkiler yer almaktadır. Aşırıya kaçmamak şartıyla düzenli olarak çam balı tüketerek lezzetli ve sağlıklı bir tercihte bulunmuş olursunuz. Bu balı güvenilir yerlerden almaya ve organik olmasına özen göstermelisiniz. Ancak bu şekilde faydasını alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın