Çam Fıstığının Faydaları


Çam Fıstığının Faydaları 

Helvaların vazgeçilmezlerinden birisi olan çam fıstıkları çam ağaçlarının sert kozalakları kırılarak elde edilir. Çam fıstığının elde edildiği ağaçlar tüm akdeniz ülkelerinde olduğu gibi Türkiyede de yetişmektedir. Çam fıstığı lezzetli bir besin kaynağı olduğu kadar sağlık açısından da oldukça faydalı bir besindir. Mineral ve vitamin açısından zengin bir besin kaynağı olan çam fıstığının faydalarından yararlanılabilecek çeşitli kullanım seçenekleri bulunmaktadır. Çam fıstığını isteyen kuruyemiş olarak tüketirken isteyenler de pilav ya da helvaların içine tat vermesi için çam fıstığı koyabilirler.

Çam Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Çam Fıstığının Kalp Hastalıklarına Faydası: Çam fıstığının içeriğinde yer alan doymamış yağlar, magnezyum, E vitamini, K vitamini ve manganez gibi mineraller sayesinde kalp sağlığı korunmaktadır. Çam fıstığının kolestrol seviyesini düzenleyici etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca çam fıstığı damarların rahatlamasını sağlayan bir özelliğe sahip olduğu için kalp krizi riski olanlar mutlaka çam fıstığını düzenli olarak tüketmelilerdir.

Çam Fıstığının Göz Sağlığına Faydası: Çam fıstığı tüketimi ileri yaşlarda oluşabilecek göz rahatsızlıklarını da önlemektedir. Çam fıstığının içeriğinde bulunan A vitamini göz sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Çam Fıstığının Kemiklere Faydası: Çam fıstığının içeriğinde bulunan bol miktarda ki D vitamini kemik sağlığını olumlu etkilemektedir.

Çam Fıstığının Anemi Önleyici Etkisi: Çam fıstığı halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığına da iyi gelmektedir.

Çam Fıstığının Sinir Sistemine Faydaları: Çam fıstığı içeriğinde bulanan bol miktarda ki demir minerali sayesinde sinir sistemini rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir.

Çam Fıstığının Bağışıklık Sistemine Faydaları: Çam fıstığı C vitamini bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bu nedenle çam fıstığı tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirerek grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasını sağlar.

Çam Fıstığının Enerji Verici Özelliği: Çam fıstığı içeriğinde yer alan bol miktarda ki magnezyum ve yüksek kaloriden dolayı yorgunluğu giderici bir özelliğe sahiptir. Çam fıstığını düzenli olarak tüketmek vücudun yüksek enerjiye sahip olmasını sağlar.

Çam Fıstığının Akciğer Sağlığına Faydaları: Çam fıstığı akciğer sağlığını da olumlu yönde etkileyen bir besindir. Çam fıstığı özellikle akciğer iltihaplanmasını önleyici özelliğe sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın