Çay Ağacı Yağı Faydaları


Çay ağacı yağı, melaleucaalternifolia bitkisinin yapraklarından elde edilen ve geniş kullanım alanına sahip olan bir yağdır. Hemen her evde bulundurulması önerilen bu yağ, soğuk altın renge sahiptir ve taze bir kokuya sahiptir.

Birçok önemli maddeyi bünyesinde barındıran çay ağacı yağı faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Egzama ve Sedefe Etkileri

Ciltte meydana gelen rahatsızlıklar arasında yer alan egzama ve sedef, sık görülen problemlerden ikisidir. İçeriğindeki faydalı asitler ve vitaminlerden dolayı çay ağacı yağı faydaları arasında egzama ve sedefe iyi gelmesi yer almaktadır. Harici olarak bu sorunun yaşandığı bölgelere uygulanması durumunda iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Diş Sağlığına Etkileri

Dişlerde meydana gelen sorunların çözümünde doğal yöntemlerin büyük artıları bulunmaktadır. Çay ağacı yağı faydaları arasında diş sağlığına olumlu etkilerde bulunması yer almaktadır. Özellikle gargara şeklinde kullanıldığında sadece dişlerde değil diş etlerinde görülen sorunlarda da etkilidir. Diş eti kanamasını önlemek için kabartma tozuyla bu yağı karıştırarak gargara şeklinde kullanabilirsiniz.

Sinüs Tıkanıklığına Etkileri

Soğuk algınlığının en önemli nedeni olduğu sinüslerde tıkanma yaşanması son derece önemli bir problemdir. Çay ağacı yağı faydaları arasında bünyesindeki asitlerden dolayı sinüs tıkanıklığına iyi gelmesi bulunmaktadır. Özellikle kafanın ön tarafındaki sünüslerin mukozayla dolmasına engel olan çay ağacı yağı kullanılarak yapılan merhemler, hava yollarının tekrar açılmasında etkilidir.

Boğaz Ağrılarına Etkileri

Boğaz ağrısının meydana gelmesinde soğuk algınlığının yanı sıra mukoza zarının iltihapla dolması yer almaktadır. Çay ağacı yağı faydaları arasında mukoza zarının iltihap oranını azaltması yer almakta ve bu durum da boğaz ağrısına iyi gelmektedir. Özellikle enfeksiyonun vücuttan atılmasını sağladığı için boğazda önemli oranda rahatlama sağlamaktadır.

Çay ağacı yağı faydaları arasında tır mantarı sorununa iyi gelmesi, yara ve kesikleri dezenfekte etmesi, bağışıklık sistemine olumlu etki etmesi, saçları güçlendirmesi, parazitlerle mücadele etmesi yer almaktadır. Bu yağın ağız yoluyla alınmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra haricen kullanıldığında şişliklere ya da kızarıklara neden oluyorsa kullanılmamalıdır. Bu yağı evinizde bulundurarak her an kullanabilir ve özellikle cilt açısından önemli faydalar elde edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın