Çayın Faydaları


Tüm dünyada büyük bir beğeniyle tüketilen çay, ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde üretilmektedir. Özellikle Uzakdoğu’da özel ritüellerle tüketildiği yerler bulunmaktadır. İnsanların büyük çoğunluğunun tüketmekten keyif aldığı çayın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kolon Kanserine Faydası

Çayın içerisinde bulunan TF-2 adlı polifenol son derece önemlidir. Bu madde sayesinde çayın faydaları arasında kolon kanseri ile mücadele etmesi yer almaktadır. Çayda yer alan bu madde sayesinde kanserli hücrelerle mücadele artmaktadır. Düzenli olarak çay tüketen kişilerin kolon kanserine yakalanma riski düşüktür.

Kalp Krizine Karşı Faydası

Kalp krizi, günümüzde yaygın bir şekilde görülen ve en fazla ölüme sebebiyet veren hastalıklar arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda günlük düzenli olarak çay tüketen kişilerin kalp krizine yakalanma riskinin içmeyenlere göre çok daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Çayın faydaları arasında kan pıhtılaşmasını engellemesi bunda pay sahibidir.

Kemiklere Faydası

Kemiklerin sağlıklı olması son derece önemli bir konudur. Yapılan araştırmalara göre, çayın içerisinde bulunan fitokimyasal maddeler kemik sağlığına olumlu etkilerde bulunmaktadır. Düzeli çay tüketimi ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimesi gibi sorunların önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık Sistemine Faydası

Bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalıklardan uzak durabilmek adına önemlidir. Çayın faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Çay içenlerin içmeyenlere oranla daha az hastalıklara yakalandığı ortaya çıkmıştır.

Sindirim Sistemine Faydası

Çayın sindirim sistemine zarar verdiği yanlış bir kanıdır. Özellikle çayı çok şekerle içenler için bu durum geçerlidir. Oysa çayın faydaları arasında sindirim sistemine fayda vermesi yer almaktadır. Az şekerli ya da şekersiz tüketilen çay bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olmakta ve bu durum da sindirimi kolaylaştırmaktadır.

Ağız Kokusuna Faydası

Ağız kokusu özellikle günlük hayatı olumsuz etkileyen ve sosyal anlamda sorunlara neden olan bir konudur. Çayın faydaları arasında ağız kokusunu önlemesi yer almaktadır. Düzenli çay tüketen kişilerin ağız kokusuna daha az yakalandıkları bildirilmiştir. İçeriğinde antioksidan maddeler içermesi bunu sağlamaktadır.

Çayın faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Sadece siyah çay değil, yeşil çay, melisa çayı ya da diğer tüm çayların sağlığa faydası bulunmaktadır. En fazla tüketilen çeşidi ise siyah çaydır. Siyah çayın tüm faydalarından edinmek için tüketeceğiniz miktara dikkat etmelisiniz. Aşırı tüketimin zarar verebileceği unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra şekerin fazla atılması sonucunda çay, fayda yerine zararlar getirebilmektedir. Bu nedenle çayı fazla demli olmayacak şekilde ve fazla şeker atmadan, hatta hiç şeker atmadan tüketmeniz önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Çayın Faydaları (1 Yorum)