Çekirdekli Kuru Üzümünün Faydaları


Çekirdekli Kuru Üzümünün Faydaları

Üzüm, taze olarak tüketildiği gibi kuru olarak da tüketilen bir meyvedir. Özellikle kış döneminde taze olarak bulunmayan üzümü tüketmenin yolu kuru üzüm almaktır. Aktarlarda ve bazı kuruyemişçilerde bulabileceğiniz çekirdekli kuru üzümün faydaları adeta saymakla bitmiyor. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Sindirim Sistemine Etkisi

Sindirimin rahat bir şekilde yapılabilmesi için lif bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. Günümüzde beslenme alışkanlığının değişmesi ve hazır gıdalara yönelmenin sonucunda sindirim sorunları baş göstermiştir. Çekirdekli kuru üzümün faydaları arasında yer alan sindirim sistemine olumlu etkisi içerdiği zengin lif oranı sayesindedir. Her gün bir avuç kadar çekirdekli kuru üzüm tüketmek sindirim sistemine fayda vermektedir.

Göz Sağlığına Etkisi

Yapılan araştırmalar sonucunda çekirdekli kuru üzümün faydaları arasında gözde sarı nokta hastalığı olarak bilinen rahatsızlığa iyi geldiği de belirlenmiştir. Bu hastalığın özellikle 50 yaş üzerinde sık görüldüğü belirtilmekte ve günlük bir avuç çekirdekli kuru üzümün iyi geldiği uzmanlar tarafından açıklanmaktadır.

Asit Dengesine Etkisi

Vücudun asit dengesi oldukça önemli bir konudur. Bu dengenin bozulması sonucunda böbrek taşı, romatizma, kalp rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Magnezyum ve potasyum açısından zengin olan çekirdekli kuru üzümün faydaları arasında vücudun asit dengesini düzenlemesi yer almaktadır. Günde bir avuç çekirdekli kuru üzüm tüketmek asit oranını düzenleyecektir.

Enerji Sorununa Etkisi

Günde bir avuç çekirdekli kuru üzüm tüketmenin enerji verdiği uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Özellikle sabah erkenden kalkmak zorunda olan ve uyku düzensizliği nedeniyle kendini halsiz hisseden kişilerin çekirdekli kuru üzüm tüketmesi gün içinde daha enerjik olmalarını sağlamaktadır.

Diyete Etkisi

Yüksek kalori içeren çekirdekli kuru üzümün tüketilmesi, diyette olan kişilere pek önerilmemektedir. Ancak, diyet yaparken tatlı yeme ihtiyacı hisseden kişilere çikolata gibi gıdalar yerine çekirdekli kuru üzüm tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Metabolizmayı hızlandıran bu gıda diyet sırasında şeker ihtiyacınızı doğal yoldan almanızı sağlayacaktır.

Kemik Sağlığına Etkisi

Kemik sağlığı özellikle ileri yaşlarda önemi artan bir konudur. Çekirdekli kuru üzümün faydaları arasında yer alan kemik sağlığına olumlu etkisi önemli bir artıdır. Kemik erimesine karşı vücudun kullandığı boron mineralini içeren çekirdekli kuru üzümü düzenli olarak tüketerek bu rahatsızlığın oluşumunu önleyebilirsiniz.

Çekirdekli kuru üzümün faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Mideye zarar vermeyen çekirdekli kuru üzümü çekirdeklerini ayırmadan tüketmeniz gerekmektedir. Ancak bu sayede midenize zarar vermeden tüketmiş olursunuz. Ayrıca, çekirdekli kuru üzümü aşırı tüketmekten kaçınmalı ve günlük bir avuç kadar tüketmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın