Ceviz Suyunun Faydaları


Ceviz Suyunun Faydaları

Ceviz hem kendisi ile hemde kabuğu ile şifa kaynağıdır. İçeriğindeki minerallar ve doymamış yağlar sayesinde sağlık sorunlarının çözümüdür. Her gün 100 gram ceviz tüketmek alzheimer hastalığına iyi geldiği gibi kalp rahatsızlıklarını da engeller. Çocuklarda zeka gelişimine katkısı olduğu bilinir.

Cevizin kabuğu da farklı sağlık sorunlarının çözümüdür. Kişisel bakım alanında kullanılabilir. Olgunlaşmamış ceviz kabuğu kaynatılıp saç boyası olarak kullanılabilir yada tırnaklara sürülerek kırılmaların önüne geçilebilir.

Ceviz ve ceviz kabuğunun saymak ile bitmeyecek kadar faydası vardır. Cevizin suyu bile bir çok hastalığın oluşmasını önler, oluşan sağlık problemlerinin de geçmesini sağlar.

Ceviz Suyunun Faydaları

Bir gün suda bekletilen cevizlerden elde edilen sıvı ile sağlık sorunlarının önüne geçilebilir. Bu sağlık sorunları ve sonuçları şöyle sıralanabilir;

  • Bağırsak gazını yok eder ve şişkinliği alır.
  • Kontrollü kilo vermeyi sağlar.
  • Kolestrolü dengede tutar, kabızlık sorunu ortadan kalkar.
  • Aşırı iştahı ve tatlıya olan zaafı yok eder.
  • Halsizliği giderir.
  • Stresi azaltır.
  • Basen bölgesindeki yağların erimesine yardımcı olur.
  • Baş ağrısını giderir.

Ceviz suyu nasıl kullanılmalı?

Her gün 1 su bardağı suya 1 ceviz atılıp bekletilir. Elde edilen sıvıya cevizin tüm özü geçmiş olur. Bu su sabah aç karna içilmelidir. Arzuya göre gece yatmadan da tüketilebilir. Ceviz suyunun günlük olarak yapılması gerekir. Aksi halde fazla bekleyen cevizler suyun içerisinde sümüğümsü bir maddeye dönüşür. Bu suyu tüketmek için geç kalındığının işaretidir. hamilelik döneminde de kullanımı uygundur. Şeker hastaları ve troid sorunu yaşayanlar için ceviz suyunun sakıncası yoktur.

Ceviz suyu ayrıca ideal kilo ölçüsüne inene kadar her gün kullanılabilir. İçeriğindeki Omega 3 ve protein sayesinde enerji verir ve hızlı yağ yakımına olanak sağlar. Ceviz suyu bahsedilen sağlık sorunları için kullanılabileceği gibi sadece ceviz tüketerek de zayıflamak mümkündür.

İnsan vücudunda zayıflama çift yönlü oluşur. Öncelik ile vücudu yağ yakmaya hazırlamak gereklidir. Bu şekilde yağ yakmaya yarayan etkenler uyarılır. İkinci durum ise metabolizma hızının arttırılmasıdır. Ceviz kabuğu suyu ve ceviz suyu beraber tüketildiğinde bu iki yön harekete geçer. Bu durmda zayıflamayı hızlandırır. Ceviz ve ceviz suyu hakkında bilinenler araştırmalara ve kanıtlara dayalıdır. Hemen her alanda kullanılabilen bir yemiş türü olup, yemeklerin içine katılarakta besin değerlerinin yükseltilmesi sağlanabilir.

Her ne kadar faydalı olsa dahi cevizi günde 100 gramdan fazla tüketmemek gerekir. İhtiyaçtan fazla protein almak sağlığa kavuşturmak yerine damar hastalıklarına neden olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın