Cevizin Faydaları


Cevizin Faydaları

Ceviz özellikle beyine benzerliği yönüyle halk arasında yaygınlaşmış bir besindir. Bu benzerliğin şeklen yapısının yanı sıra ceviz ile beyin arasında bir fayda ilişkisinin bulunduğu da kanıtlanmıştır. Cevizde E ve B6 vitaminleriyle linoleik ve alfa linoleik bulunmaktadır. Bu maddeler sinir sistemlerini olumlu yönde etkileyen maddelerdir. Dolayısıyla günlük düzenli ceviz tüketiminin beyin sağlığı açısından önemli faydaları vardır. Ceviz aynı zamanda doğal bir antidepresandır. Bu yönüyle günün stres ve sıkıntılarıyla başa çıkmak için günlük düzenli ceviz tüketmekte fayda göreceksiniz.

Kalp Sağlığı: Ceviz insan kalbi için yararlı olan besinler arasındadır. Cevizde doymamış yağ asitlerinin yanı sıra farklı besin maddeleri de bulunmaktadır. Günlük düzenli tüketimi halinde cevizin kalp sağlığına faydalı olacağı fark edilecektir. Düzenli ceviz tüketiminin bir diğer faydası da kolesterol değerlerini düzenlemesidir. Bilindiği üzere kalp hastalıklarının en önemli nedenlerinden biri kötü kolesteroldür.

Ceviz, kötü kolesterole karşı en etkili silahlardan birisi olarak dikkat çeken faydalı bir besindir. Ceviz tüketimi kan pıhtılaşması riskini de azaltır. Bu risk de yine sizi kalp krizine götüren etmenlerden biridir. Omega 3 yağ asitlerinin oranı cevizde fazladır. Yüksek oranda omega 3 yağ asitlerinin, düzenli tüketimle tehlike arz edecek kalp ritimlerinin önüne geçtiği bilinmektedir. Bu tehlikeli ritimlerin olmaması da kalp krizi riskini azaltan faktörlerdendir.

Cevizde vitamin olarak karşımıza E vitamini çıkmaktadır. E vitaminin arterlerde oluşan plakları engellediği ve kalp tıkanıklıklarının önüne geçtiği bilinmektedir. Bu nedenle E vitamini kaynağı olan ceviz tüketiminde önemli yararlar vardır.

Günlük düzenli olarak 4-5 adet ceviz yemek kolesterolü düşürmeye neden olacaktır. Düzenli ceviz tüketimi sonucunda iyi kolesterol artarken kötü kolesterol azalır. Bu da başta kalp hastalıkları olmak üzere kolesterol sebebiyle meydana gelen pek çok hastalığın daha az risk teşkil etmesini sağlar.

Tam bir deva olan ceviz diyabete karşı da etkilidir. Diyabet olarak bilinen hastalık kan şekerinin yükselmesi durumudur. Düzenli ceviz tüketiminin sağladığı faydalardan birisi de kan şekerinin dengeli bir değerde kalmasının sağlanmasıdır.

Cevizin çağımızın hastalığı olan kansere karşı da faydaları bulunmaktadır. Kanserin temel sebebi bağışıklık sisteminin zayıf olması, metabolizmanın dirençsiz kalmasıdır. Düzenli ceviz tüketimi ile metabolizma direnç kazanır. Bu sayede kansere yakalanma riskinde azalma olur.

Ceviz oldukça doyurucu bir besindir. Doyurucu besinler kişide tokluk hissi ortaya koyduğu için fazla yemek yemenizi engeller. Sizi fazla yemekten alıkoyan ceviz, bu sayede kalp hastalıklarıyla karşılaşma ihtimalinizi de azaltır. Doyurucu etkisi olan ceviz, kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığın ana sebeplerinden biri olan fazla yemek yemenin önüne geçmektedir.

Cevizin pek çok önemli ciddi sağlık sorunlarına karşı faydaları olduğu gibi cilt güzelliğine de etkisi bulunmaktadır. Günlük düzenli olarak 2-3 adet ceviz tüketilmesi halinde cilt elastikliğinde artış yaşanır. Düzenli ceviz tüketiminin, cilt hücrelerinin canlılığına etkisi olduğu bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Cevizin Faydaları (1 Yorum)

  1. Aslında o kadar bilmediğimiz çok şey varki sizler sayesinde yiyeceğimiz besinin daha midemize gitmeden ne kadar etkili olduğu hakkında fikir edinebiliyoruz .