Çiçek Açan Çayın Faydaları


Çin’de çay kültürü son derece gelişmiştir. Farklı yapıdaki bitkilerle yapılan çaylar büyük beğeniyle tüketilmektedir. Çiçek açan çayının Çin’de ki orjinal ismi Hua Cha’dır. Çay için yapraklarının arasındaki küçük aromalı çiçekler kullanılmaktadır. Bu çayın farkları arasında her seferinde farklı aroma tadı sunmasıdır. Çiçek açan çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Tansiyona Etkileri

Yüksek tansiyon konusunda doğal çözümlere yönelmek son derece önemlidir. Çiçek açan çayının faydaları arasında tansiyonu dengelemesi yer almaktadır. Özellikle yüksek tansiyon hastalarının kullanması önerilmektedir. Eğer bu hastalıkla ilgili ilaç kullanıyorsanız etkileşim olmaması için uzmana danışıp çayı tüketmelisiniz.

Kilo Sorununa Etkileri

Son yıllarda yaygınlaşan sağlıksız beslenme alışkanlığı ve hareketsiz yaşam sonucunda kilo sorunu yaşayan kişi sayısı artmıştır. Çiçek açan çayının faydaları arasında kilo sorununa olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bunu da metabolizmayı hızlandırarak yapan çiçek açan çayının içerisinde bulunan faydalı asitler bu konuda yardımcı olmaktadır.

Yaşlanmaya Etkileri

Yaşın ilerlemesiyle birlikte yaşlanma etkileri farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bu etkiler öncelikle görselliğe etki etmektedir. Çiçek açan çayının faydaları arasında yaşlanma etkilerini yavaşlatması yer almaktadır. Ciltte oluşan kırışıklıklara karşı son derece etkili olan çiçek açan çayı, enerji verici yapısı sayesinde daha dinç bir görüntü sunmaktadır.

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Bağışıklık sisteminin güçlü olması genel sağlık açısından önemli bir unsurdur. Çiçek açan çayının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Özellikle içerdiği vitaminler sayesinde hastalıklara yakalanma riskini düşürmektedir.

Zehirlere Etkileri

Vücutta birikmeye başlayan zehirler anlaşılmadan sorun oluşturmaya başlayabilir. Bu noktada çiçek açan çayının faydaları arasında vücutta biriken zehirleri çıkarması yer almaktadır. Bu durum da başta zehirli böcek ısırması ve diğer durumlarda olumlu etki etmesini beraberinde getirmiştir.

Çiçek açan çayının faydaları bu şekildedir. Bu çayı demlemek için cam demlik kullanmanız önerilmektedir. Demliğe kaynamış ancak biraz soğumuş suyu koyun ve sonra yavaşça kurutulmuş şekildeki tomurcuğu bırakın. Sonrasında bu tomurcuğun içindeki çiçek yavaş yavaş açacak ve aroma tadını verecektir. Bir tomurcuk ile 5 kez demleme işlemi yapabilir ve bu faydalı çayı tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın