Ciğerin Faydaları


Ciğerin Faydaları

Sakatat tüketimi birçok kişi tarafından tercih edilmese de sağlığa önemli faydaları bulunmaktadır. Sakatat türleri arasında en fazla sevilenlerden biri ciğerdir. Özellikle karaciğer tüketimi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ciğerin faydaları incelendiğinde karşımıza şu etkenler çıkmaktadır:

Kemiklere Faydası

Etin bütün formları önemli protein kaynağıdır. Ciğerin mineral oranı da oldukça yüksektir. Bu nedenle ciğerin faydaları arasında kemiklere faydası yer almaktadır. İçeriğinde bulunan demir oranının yüksek olması nedeniyle kemik gelişiminde etkilidir. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkması muhtemel olan kemik erimesi sorununa karşı etkili olduğu açıklanmaktadır.

Anne Sütüne Etkisi

Yeni doğum yapmış bayanlarda protein son derece önemlidir. Tam bir protein deposu olan ciğerin faydaları arasında anne sütünü arttırması yer almaktadır. Bunun yanı sıra yeni doğum yapanlarda görülen amino asit kaybını da karşılamaktadır. Böylece enerji vermekte ve halsizliğin önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.

Gözlere Faydası

Ciğerin içeriğinde selenyum ve çinko bulunmaktadır. Abı zamanda yoğun oranda A vitamini ve riboflavin içermektedir. Özellikle içeriğinde bulunan riboflavin sayesinde ciğerin faydaları arasında göz sağlığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle ileri yaşlarda oluşabilecek görme kaybını önlemede etkin olduğu belirlenmiştir.

Bağışıklık sistemine Faydası

Vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olması oldukça önemli bir konudur. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu bağışıklık sistemi korumakta ve ayakta tutmaktadır. Ciğerin faydaları arasında içerdiği çinko oranından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirmek yer almaktadır. Aynı zamanda bu çinko oranı sayesinde yaraların daha hızlı iyileşmesinde etkili olmaktadır.

Kansızlığa Faydası

Ciğerin içeriğinde bol miktarda A vitamini ve demir bulunmaktadır. Özellikle demir eksikliğinden kaynaklı kansızlık yani anemi sorunu için ciğer tüketimi önerilmektedir. İçeriğinden dolayı anemiye en fazla fayda sağlayan gıdalar arasında yer almaktadır. Özellikle enerji verdiği için de bu sorunla mücadele edenlere iyi gelmektedir.

Diş Sağlığına Etkisi

Ciğerin fazla bilinmeyen etkileri bulunmaktadır. Ciğerin faydaları arasında diş sağlığına iyi gelmesi de yer almaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar A vitamini, D vitamini ve E vitamini açısından zengin olan ciğerin diş sağlığını olumlu etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Özellikle diş eti sorunları yaşayan kişiler için de ciğer tüketimi önerilmektedir.

Ciğerin faydaları bu şekildedir. Özellikle sığır karaciğerinin tercih edilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunan ciğeri düzenli olarak tüketmek gereklidir. Yine de tüketimde aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Ciğeri evinizden eksik etmeyerek doğru bir karar vermiş ve ailece bu önemli gıdadan faydalanmış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın