Çileğin Faydaları


Çileğin Faydaları

Dünyanın en lezzetli, en çok tüketilen ve en sağlıklı meyvelerinden biri şüphesiz çilektir. Bizde çileğin faydaları nelerdir diye merak edenler için bir çalışma hazırlamak istedik. Bu yazımızda çileğin faydaları hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulabiliyor olacaksınız. Çileğin en önemli özelliği zengin C vitamini kaynağı olmasıdır. Doğal olan 8 adet çilek yemeniz günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılıyor olacaktır.

Kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere enfeksiyon ve virüslerle savaşma konusunda çok iyidir. Pek çok hastalıkla savaşmak için çilek tüketiminin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Çileğin sağlık açısından faydalarını aşağıda daha detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

• İspanya’da bir üniversitede yapılan araştırmaya göre doğal olan çileğin tüketilmesi kolesterol için en etkili silahlar arasında olduğunu kanıtlamıştır. Kolesterolü dengelemek için çilek en iyi seçenekler arasında yer almaktadır.

• Çilek antioksidan bakımından çok zengin besin değerlerine sahiptir. Pek çok hastalığa karşı vücudun direnini en üst seviyeye çıkarmaktadır. Kansere karşı koruma sağlamaktadır. Düzenli ve doğal çilek tüketimi ile Alzheimer riskini en az düzeye indirmektedir. Kalp ve damar sağlığını koruma noktasında da çilek çok etkilidir. Yaşlanma belirtilerini yok eden antioksidan özellikleri bakımından çilek tüketimi gereklidir.

• Kanserden korunmanın yolu doğal besinlerden geçmektedir. Doğru beslenme ile kanser riskinden kurtulabilirsiniz. Özellikle antioksidan özelliği ile kanser riski en aza inmiş olacaktır.

• Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi çileğin bir diğer faydası da kalp ve damar sağlığına katkıda bulunmasıdır. Kalbin düzenli ve sağlıklı çalışabilmesi için çilek tüketimi gereklidir. Stres ve yorgunluğa bağlı olarak gelişen kalp problemleri ile savaşmada en etkili besin seçenekleri arasındadır.

• Diyabet hastaları için çilek etkili bir besindir. Diyabet hastalarının çileğin tatlı oluşundan dolayı tüketmemeleri doğru değildir. Aksine, çilek tüketimi diyabeti dengelemek için çok faydalıdır.

• Kabızlık beslenme düzensizlikleri ve yanlışlarına bağlı olarak zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Kabızlığı önlemek veya gidermek için doğal çilek tüketimi gereklidir. Bu noktada çileğin faydaları arasında en popüler olanıdır.

• İnsanların fiziki olarak en çok önem verdikleri konusu cilt bakımıdır. Özellikle yüz ciltlerini korumak, taze kalmasını sağlamak ve yaşam boyu genç bir cilde sahip olmak için çilek gibi besinlerin düzeni olarak tüketilmeleri gerekmektedir. İçerisinde bol miktar C vitamini olmasından dolayı cilt için faydalı bir besindir.

• Kemik ile ilgili halk arasında yaygın olan pek çok sağlık problemi bulunmaktadır. Kemik ağrıları, kemik erimesi ve benzer kemik problemlerini önlemede de çilek faydalı bir besin olarak bilinmektedir. Özellikle manganez mineralinin bol miktarda olması nedeniyle kemik sağlığına çok iyi gelmektedir.

Bu ve buna benzer daha çok sayıda faydası olan bir besindir. Ülkemiz çilek üretimi için çok uygundur. ABD’den sonra çilek üretimini en fazla yapan ülke konumundayız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın