Çilek Çayının Faydaları


Çilek Çayının Faydaları

Çilek, gülgiller ailesine mensup olan, meyve veren bir bitkidir. Anavatanı Kuzey yarımküre olarak bilinen bu meyvenin birçok önemli artısı vardır. Son dönemlerde çay şeklinde de tercih edilmektedir. İçeriğinde C vitamini, B9 vitamini, E vitamini, potasyum, sodyum, kalsiyum, lifler bulunan çilek çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Şişkinlik ve Mide Bulantısına Etkileri

Midede meydana gelen sorunların kısa sürede çözülmesi sindirim sistemi açısından son derece önemlidir. Çilek çayının faydaları arasında şişkinliği gidermesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra, mide bulantısında bu çayı içebilirsiniz. İçeriğindeki yoğun meyve asitleri sayesinde midede gelişen sorunların önlenmesinde etkili olmaktadır.

Romatizma Sorununa Etkileri

Romatizma, kas sistemini olumsuz etkileyen ve önemli ağrılarla ortaya çıkan bir hastalıktır. Çilek çayının faydaları arasında romatizmaya olumlu etkide bulunması yer almaktadır. Romatizmanın özellikle kaslarda ortaya çıkardığı ağrıların azalmasını sağlayan çilek çayı, aynı zamanda artrit tedavisinde de ön plana çıkmaktadır.

İdrar ve Safra Söktürmeye Etkileri

Vücutta idrar ve safranın sökülmesi önemli rahatlama sağlamaktadır. Dolaşım kanallarındaki sorunlar sonucunda idrar ve safra tıkanıklığı oluşabilmektedir. Çilek çayının faydaları arasında idrar ve safra söktürmesi yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu çayın düzenli bir şekilde tüketilmesi dolaşım kanallarına önemli artılar sağlamaktadır.

Böbrek Taşlarına Etkileri

Böbreklerde meydana gelen sorunlar genel sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Çilek çayının faydaları arasında böbrek taşlarını eritmesi yer almaktadır. İçeriğindeki faydalı lifler ve yoğun meyve asidi sayesinde böbreklerde ortaya çıkan küçük taşların eritilip tamamen yok olmasını sağlamaktadır. Büyük taşların da düşürülmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Çilek çayının faydaları arasında ishali geçirmesi, karın kramplarını azaltması, terletici etkiye sahip olması yer almaktadır. Çilek çayını hazırlamak için 2 yemek kaşığı kurutulmuş çilek meyvesinin üzerine 1 su bardağı kaynar su eklemeniz gerekmektedir. 20-25 dakika demlenmeye bıraktığınız bu çayı tatlandırmak için az miktarda şeker veya bal kullanabilirsiniz. Bu çayı gün içerisinde istediğiniz zaman diliminde tüketebilirsiniz. Bu çay sadece kurutulmuş meyvelerle değil aynı zamanda çilek yaprağı kullanılarak da hazırlanmaktadır. Çayı düzenli tüketmeniz faydasını daha fazla almanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın