Civanperçemi Çayının Faydaları


Civanperçemi Çayının Faydaları

Civanperçemi, papatyagiller ailesine mensup olan, kandil çiçeği ya da bin yaprak otu gibi isimlerle de bilinen bir bitkidir. Anavatanı Asya ve Avrupa olarak bilinen bu bitkinin bilinen 100’ün üzerinde türü vardır. İçerisinde K vitamini, alkaloid, tanen, uçucu yağlar, asetik, pinen gibi maddeler bulunan civanperçemi çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Alerji Tedavisine Faydaları

Alerji sorunu vücudun bazı maddelere karşı verdiği aşırı tepkime durumudur. Civanperçemi çayının faydaları arasında alerji tedavisine olumlu etki etmesi yer almaktadır. İçeriğindeki önemli maddelerden dolayı özellikle mevsimsel geçişlerde ortaya çıkan alerji sorunlarının çözülmesinde etkilidir.

Soğuk Algınlığına Faydaları

Soğuk algınlığı sorunu kış aylarında artmasına rağmen her dönemde ortaya çıkabilen bir sorundur. Civanperçemi çayının faydaları arasında soğuk algınlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle soğuk algınlığıyla birlikte ortaya çıkan boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelen bu bitki çayını tüketmeniz tedavi sürecine artı sağlayacaktır.

Kan Dolaşımına Faydaları

Kan dolaşımının normal düzeyde olması pek çok sorunun oluşmasını engelleyen bir konudur. İçeriğindeki faydalı asitlerin etkisiyle kan dolaşımının normalleşmesine zemin hazırlayan civanperçemi çayı, kanı oksijenle zenginleştirmektedir. Bu durum da özellikle orta vadede kalp sağlığının korunmasını sağlamaktadır.

Tansiyon Tedavisine Faydaları

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon sorununun çözümünde etkin ilaçlar kullanılmalıdır ancak doğal çözümler de ihmal edilmemelidir. Civanperçemi çayının faydaları arasında yüksek tansiyonu dengelemesi bulunmaktadır. Özellikle kan basıncını düşürdüğü için tansiyon sorununun çözümünde etkili olmaktadır.

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminin düzenli olması genel sağlık açısından olduğu kadar günlük hayatın düzeni açısından da önemlidir. Civanperçemi çayının faydaları arasında mide ve bağırsak gazı oluşumunu engellemesi yer almaktadır. Bu durum, sindirimi kolaylaştırmakta ve rahatlama sağlamaktadır.

Civanperçemi çayının faydaları arasında adet kanamalarını normalleştirmesi, idrar söktürmesi, safra söktürmesi gibi etkiler yer almaktadır. Bu çayı hazırlamak için 2 tatlı kaşığı civanperçemi otunun üzerine çeyrek litre kadar kaynar su ekleyin. Bu karışımın ağzını sıkıca kapatın ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Çayı süzdükten sonra günde 3 fincanı geçmeyecek şekilde tüketin. Bu çayı çocukların ve hamilelerin içmesi kesinlikle yasaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın