Civanperçeminin Faydaları


Civanperçemi, kuzey yarımkürede sıklıkla görülen, beyaz çiçeklere sahip olan bir bitkidir. Özellikle yol kenarlarında sıklıkla rastlayabileceğiniz bu bitkinin kullanımı son yıllarda artış göstermiştir.

Kurutularak çayının hazırlanması şeklinde sıklıkla tüketilen civanperçeminin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Miyoma Faydaları

Kadınlarda östrojen düzeyinin ani değişimi sonucunda miyom sorunu ortaya çıkabilmektedir. Rahim içinde bulunan miyomlar, kanser olmayan tümörlere verilen isimdir. Civanperçeminin faydaları arasında östrojen düzeyini kontrol altına almasından dolayı miyomu küçültmesi yer almaktadır. Özellikle bu dönemde ortaya çıkan aşırı kanama sorununda da civanperçemi etkili olmaktadır. Miyomun oluşmasını önlemesi de önemli artılar arasında yer almaktadır.

Kas Spazmlarına Faydaları

İstemsiz kasa kasılmaları sonucunda meydana gelen kas spazmları sağlıkla birlikte günlük hayatı da olumsuz yönde etkilemektedir. Civanperçeminin faydaları arasında kas spazmlarına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle sinirler üzerindeki gevşetici etkisi sayesinde spazmların büyük oranda azalmasına yardımcı olan civanperçemi, özellikle krampların yaşanmasını önlemektedir.

Sindirim Sistemine Faydaları

Sağlıklı bir sindirim sistemi başta kabızlık, mide yanması, gaz birikmesi olmak üzere pek çok sorunun yaşanmasına engel olmaktadır. Civanperçeminin faydaları arasında sindirim sistemini olumlu etkilemesi yer almaktadır. Mide krampı yaşanmamasında da etkili olan civanperçemi, aynı zamanda gaz problemlerini önemli oranda çözmektedir. Kronik mide sorunlarının çözümünde ve bağırsak hareketlerinin normalleşmesinde de bu bitkiden faydalanılmaktadır.

Yüksek Tansiyona Faydaları

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon, kan basıncındaki problemlerden dolayı ortaya çıkmakta ve birçok olumsuzluğa neden olabilmektedir. Civanperçeminin faydaları arasında kan akışını düzenlemek ve kan basıncını düşürmek yer almaktadır. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarına olumlu etkiler yapmaktadır. Düzenli kullanımı sonunda tansiyonu kontrol altına almaya yardımcı olan bu bitki, kalp-damar sağlığının iyileştirilmesinde etkili olmaktadır.

Civanperçeminin faydaları arasında idrar söktürücü etkisi olması, terlemeye iyi gelmesi, alerjik reaksiyonlara karşı faydalı olması, strese iyi gelmesi, safra kesesi fonksiyonlarını iyileştirmesi yer almaktadır. Bu bitkiyi çay şeklinde kullanabileceğiniz gibi hazır satılan yağını da kullanabilirsiniz. Civanperçemini alerjik reaksiyon gösteren kişiler, yakın gelecekte cerrahi müdahaleye maruz kalacak kişiler ve hamilelerle birlikte emziren annelerin uzak durması uzmanlar tarafından kesin bir diller belirtilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın