Çoban Çantası Çayının Faydaları


Çoban Çantası Çayının Faydaları

Çoban çantası, turpgiller ailesine mensup olan ve çıtlık ismiyle de bilinen yıllık bir bitkidir. Bitkinin yaklaşık 25 türü bulunmakta ve boyu 30 cm civarına kadar ulaşmaktadır. Üçgen şeklinde meyveleri bulunan bu bitki son yıllarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Çoban çantası çayının faydaları şöyle sıralanmaktadır:

Yaralara Etkileri

Vücutta oluşan yaraların tedavi edilmesinde doğal yöntemlerin büyük etkisi bulunmaktadır. Çoban çantası çayının faydaları arasında yaraların tedavi sürecini hızlandırması yer almaktadır. Özellikle ciltte meydana gelen yaraların kapanma sürecini hızlandırması bu durumlar için son derece önemli bir artı sağlamaktadır.

İltihaplara Etkileri

İltihap sorunu ağrıları beraberinde getirmekte ve sağlıkla birlikte günlük hayatı olumsuz etkilemektedir. İçerdiği yoğun antioksidanlar ve faydalı asitler sayesinde çoban çantası çayının faydaları arasında iltihap sorununu önlemesi yer almaktadır. Bu iltihabın daha kısa sürede atılmasında etkili olmaktadır.

Mide Sağlığına Etkileri

Mide, sindirim ve genel sağlık açısından son derece önemli bir organdır. Ürettiği asit sayesinde sindirimi sağlayan midede oluşan sorunlara tedbir almak gerekmektedir. Çoban çantası çayının faydaları arasında başta gastrit olmak üzere midede meydana gelen önemli sorunlara çözüm olması yer almaktadır. Ülsere de oldukça fayda sağlamaktadır.

Damarlara Etkileri

Kan dolaşımının düzenli olması sağlıklı damar sisteminden geçmektedir. Çoban çantası çayının faydaları arasında damarları genişletmesi yer almaktadır. Bu sayede kan dolaşımı daha düzenli bir şekilde sağlanmakta ve pıhtılaşma sorunu ortadan kalkmaktadır.

Karaciğere Etkileri

Karaciğer sağlığının korunmasında birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Çoban çantası çayının faydaları arasında karaciğer sağlığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Karaciğerin temizlenmesinde ilaç tedavisine artı olarak bu çay kullanılmaktadır.

Çoban çantası çayının faydaları arasında dizanteriye iyi gelmesi, ishali geçirmesi, safra taşını düşürmeye yardım etmesi, romatizmaya iyi gelmesi yer almaktadır. Bu çayı hazırlamak için 2 tatlı kaşığı kurutulmuş çoban otunun üzerine bir su bardağı kadar yeni kaynamış su ekleyin. Demliğin ağzını sıkıca kapatarak 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Sonrasında süzme işlemini gerçekleştirin ve günde 2 kez yemeklerden önce tüketin. Bu çayı hamilelerle birlikte basur sorunu olan kişiler tüketmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın