Çörek Otu Çayının Faydaları


Çörek otu, birçok faydaya sahip olan ve yaklaşık 2000 yıldır ilaç yapımında kullanılan bir bitkidir. Çörek otu ağacı son derece narin, mor ve beyaz renklerdedir. Çörek otunun içerisinde B vitaminleri, çeşitli asitler, demir, kalsiyum, çinko, bakır, protein ve daha birçok faydalı madde bulunmaktadır. Bu noktada çörek otu çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Diyabete Etkileri

Şeker hastalığı yani diyabet yaygın olarak görülen bir sorundur. Çörek otu çayının faydaları arasında diyabete fayda etmesi görülmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda çörek otu çayı tüketenlerin glikoz konsantrasyonları daha düzenlidir. Ayrıca pankreas hücreleri üzerinde olumlu etkileri olduğu da ortaya çıkmıştır.

Kalp Sağlığına Etkileri

Çörek otu çayının faydaları arasında kalp sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle kan basıncını düşürmeye etkisi olan çörek otu çayı, yüksek kalp hızını düşürmektedir. Özellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte kalbin yorulmasının önüne geçmektedir. Kan basıncının kontrol altında olması sonucunda kalp hastalıklarının önüne geçilmektedir.

Kanserle Mücadeleye Etkileri

Kanser, farklı organlarda ortaya çıkan, hızla yayılabilen ve ölümle sonuçlanabilen bir sorundur. Çörek otu çayının faydaları arasında kanserle mücadeleye olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle akciğer kanseri, kan kanseri, karaciğer kanseri, prostat ve rahim ağzı kanseriyle mücadelede etkili olmaktadır. Bunun için düzenli tüketim oldukça önemli bir faktördür.

Astım ve Alerjik Hastalıklara Etkisi

Astım, öksürük nöbetlerine neden olan ve özellikle akciğere zarar veren bir hastalıktır. Çörek otu çayının faydaları arasında astım hastalığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. İçeriğinde bulunan maddelerden dolayı alerjik hastalıklar üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Bu çayın birkaç ay boyunca düzenli tüketilmesi durumunda astım ve alerjik hastalık nöbetlerinde hissedilir düzeyde azalma olmaktadır.

Çörek otu çayının faydaları arasında sindirim sistemini olumlu etkilemesi, zihnin gelişimini sağlaması, üst solunum yollarında yaşanan sorunlara engel olması yer almaktadır. Bu çayı hazırlamak için bir fincan sıcak suyun içine bir çay kaşığı çörek otu ekleyerek demlemeye bırakın ve 15 dakika sonra süzerek tüketin. Bu çayın günlük tüketilmesi ve özellikle yemeklerden bir süre önce alınması etkisini arttıracaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın