Çörek Otunun Faydaları


Çörek otu, özellikle hamur işlerinin üzerinde kullanılan, binlerce yıldır dünyada yaygın bir şekilde kullanılan, Latince ismi nigella sative olan önemli bir gıda maddesidir. İçeriğinde A vitamini, B vitamin kompleksi, C vitamini, selenyum, demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, faydalı asitler, uçucu olmayan yağlar, thymol türevleri içeren çörek otunun faydaları şu şekildedir:

Kansere Karşı Faydaları

Çağımızın en büyük sorunu olarak gösterilen kanser, ölümcül sonuçları olan ve kısa sürede önemle alınması gereken bir hastalıktır. Çörek otunun faydaları arasında kansere fayda vermesi yer almakta ve bu konuda önemli araştırmalar yapılmaktadır. Başta kolon kanseri olmak üzere meme kanseri ve diğer birçok kanser türünün oluşmasını önlemede çörek otu etkili olmaktadır.

Astıma Karşı Faydaları

Astım hastalığı, solunum yolları sorunları arasında yaygın olarak görülen ve öksürük nöbetleriyle kendini gösteren bir problemdir. Çörek otunun faydaları arasında, solunum yolu adalelerini genişlettiği için astıma iyi gelmesi yer almaktadır. Astım tedavisinde büyük faydası bulunan çörek otunun düzenli kullanımı atakların azalmasında etkili olmaktadır.

Tansiyona Karşı Faydaları

Tansiyon sorununda ilaç kullanımı elbette gereklidir ancak doğal desteklerin alınması da son derece önemli bir noktadır. Çörek otunun faydaları arasında tansiyonu dengelemeye yardımcı olması yer almaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar sonrasında çörek otu tüketen kişilerin tansiyon düzeyinde normalleşme görülmüş ve kan basıncı seviyesi normal düzeye inmiştir.

Diyabete Karşı Faydaları

Diyabet yani yüksek şeker sorunu, daimi ilaç kullanımını gerektiren bir sorundur ancak bazı doğal çözümlerle ilaç kullanımı kısıtlanabilmektedir. Çörek otunun faydaları arasında şeker seviyesini normal düzeye indirmeye yardımcı olması yer almaktadır. Yapılan deneyler sonrasında özellikle çörek otu yağının kan şekerini düşürmede etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Çörek otunun faydaları arasında Parkinson hastalığını önlemeye yardımcı olması, alerji sorununa fayda vermesi, böbrek ya da safrada oluşan taşları eritmeye yardımcı olması, hormon dengesini sağlaması yer almaktadır. Çörek orunun yağı da birçok sorunun çözümünde etkili olmaktadır. Bununla birlikte bu mucize gıdanın tüm faydalarını edinmek için aşırı tüketiminden kaçınılmalı ve düşük şeker düzeyi olan kişiler önlem almadan kullanmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın