D vitamini eksikliği nasıl giderilir


D vitamini eksikliği nasıl giderilir

İnsan vücudu için temel gereksinimlerin başında vitaminler gelmektedir. Vitaminler hayati öneme sahiptir ve eksikliğinde bazı sağlıksal problemler yaşanabilmektedir.

Bizde bu yazımızı D vitamini eksikliği nasıl giderilir üzerine ayırmak istedik. D vitamininin ne işe yaradığını, nerelerden alınabileceğini ve eksikliğinde nelerin yapılması gerektiğini yazımızın içerisinde bulabiliyor olacaksınız.

D vitamininin en temel görevi kemik gelişimi ve sağlığı üzerinedir. Bu görevi bağırsaklarda bulunan kalsiyumu emerek ve kemiklere ulaştırarak sağlamaktadır. D vitaminini en kolay alma yolu güneş ışınlarıdır. Güneş ışınları ile alınan D vitamini depolanır ve bir süre vücut içinde görevlerini yapabilir. Suda eriyen bir vitamin türü olduğu için depolanabilme özelliğine sahiptir.

Sürekli kapalı ortamlarda kalan, güneşe çıkmayan veya çıksa da çok kuvvetli koruma ürünleri kullanan kişilerde D vitamini eksikliği çok daha fazla görülmektedir.

D vitamini eksikliği durumunda yapılabilecekler şu şekildedir.

• Temel anlamda güneş ışınlarını tercih edebilirsiniz. Çok aşırı D vitamini eksikliği oluşmadığı sürece gün içinde 15-20 dakika güneş ışınlarının altında kalmanız D vitamini için yeterli olacaktır. Tam olarak D vitamini alabilmek için özellikle yüz bölgenizi açık tutmalı ve aşırı koruma özellikli krem ve de yağları kullanmamalısınız.

• D vitamini eksikliğinin ileri düzeyde olması durumunda ise tıbbi tedavi gerekebilir. Bu tedaviye doktorunuz karar verecektir. Gerek yapılacak tedavi, gerekse de uygulanacak doz kararı doktora aittir.

• Tıbbi tedavi kapsamında D vitamini enjeksiyonları önerilebilir. Bu yöntem ile vücudun ihtiyacı olan D vitaminini fazlasıyla alabilirsiniz. Bir adet D vitamini enjeksiyonu sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan 6 aylık D vitaminini alabilirsiniz. Bu yöntemi özellikle günlük ilaç kullanımını sevmeyen kişiler uygulayabilirler. Özellikle bağırsaklarla ilgili emilim problemleri olan kişilerin bu yöntem ile D vitamini eksikliğini gidermesi gerekmektedir.

• Bir diğer yöntem ise sıvı D vitaminidir. Şurup veya damla gibi sıvılarla verilmektedir. Özellikle ilaç içmeyi sevmeyen kişiler ve küçük yaştaki çocuklar için en uygun seçeneklerden biridir. Tablet olarak ilaç almak istemeyenler için bu seçenek daha pratiktir.

• Bir diğer yöntem ise D vitamini tabletleridir. En yaygın kullanılan ve doktorların sıklıkla önerdiği seçeneklerden biridir. Eriyebilen, çiğnenen ve kapsül tabletler şeklinde bulunmaktadır.

D vitamini için tıbbi yöntemler bu şekildedir. Bu aşamada önemli olan ve dikkat edilmesi gereken bu tür ilaçların kontrolsüz alınmamasıdır. Doktorunuzun kararı ve önerisi ile almanız gerekmektedir. Fazla D vitamini alınması fayda yerine zarar vermiş olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın