Defne Yaprağının Faydaları


Defne, çok uzun süredir kullanılan ve tıp açısından da son derece önemli olan bir bitkidir. Çoğu kişi tarafından mutfaklarda çorba ve yemeklerde kullanılan defne yaprağı, içerdiği özellikler sayesinde birçok alanda kendine yer etmeyi başarmıştır.

Özellikle çayının sıklıkla tüketildiği defne yaprağının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Solunum Sistemine Faydaları

Solunum yollarının sağlıklı olması genel sağlık ve günlük hayat açısından son derece önemlidir. İçeriğinde bulunan uçucu yağlardan dolayı defne yaprağının faydaları arasında solunum sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle aromatik yapısıyla dikkat çeken defne yaprağı buharının solunması durumunda balgamdan temizlenme ve rahatlama beraberinde gelmektedir.

Sindirim Sistemine Faydaları

Gastrointestinal sistem yani sindirim sisteminin genel sağlık açısından büyük bir önemi bulunmaktadır. İçeriğindeki organik bileşenler sayesinde defne yaprağının faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Mideyi rahatlatan defne yaprağı, aynı zamanda bağırsak iltihaplanmasına iyi gelmekte ve bu sayede sindirimin daha düzenli olmasına yardımcı olmaktadır.

Strese Faydaları

Stres seviyesinin kontrol altına alınamaması depresyon gibi önemli sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Defne yaprağının faydaları arasında sakinleştirici özelliğe sahip olması yer almaktadır. Özellikle aromatik özelliği sayesinde stres hormonlarının seviyesinin düşmesini sağlamakta ve büyük endişelerin bile ortadan kalkması yönünde önemli etkilere sahip bir bitkidir.

Saç Sağlığına Faydaları

Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması görsellik açısından ve psikolojik açıdan son derece önemlidir. Defne yaprağının faydaları arasında saç sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle saç diplerine anında etki eden defne yaprağı, kepek sorununun ortadan kalkmasında etkilidir. Bunun yanı sıra kafa derisine masaj yaparak uygulanması durumunda saçların daha güçlü çıkmasını sağlamakta ve saç diplerindeki kan dolaşımını hızlandırmaktadır.

Defne yaprağının faydaları arasında kalp sağlığını olumlu etkilemesi, ağrıyan bölgelere uygulandığında olumlu etki yapması, diyabet sorununda etkili olması yer almaktadır. Hamilelerin düşük yapma riskine karşı defne yaprağını tüketmemeleri gerektiği bildirilmektedir. Bu bitkiden hazırlanan çayın tüketim miktarı yaşa ve genel sağlık durumuna bağlıdır. Defne yaprağı çayını bitkiyi kuruttuktan sonra yapabilir ya da bu önemli bitkiyi yemeklerde taze olarak kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın