Deniz kestanesinin Faydaları


Deniz kestanesi, birçok farklı denizde yaşayan, dikenli deriye sahip olan deniz canlısıdır. Sert bir kabuğa ve güçlü dikenlere sahip olan deniz kestanesi tatilde denize girmek isteyenlerin en korktuğu canlılar arasında yer almaktadır. Deniz kestanesi ülkemizde bazı balık hallerinde satışa sunulmaktadır. Omurgasız olan deniz kestanesi, damarlara ve sinir sistemine sahip bir canlıdır. İyileştirici etkileriyle dikkat çeken deniz kestanesinin faydaları şu şekildedir:

İyileştirici Etkisi

Ülkemizde pek fazla bilinmeyen ve kullanılmayan deniz kestanesi, başta Çin olmak üzere, Yunanistan, İtalya gibi ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Deniz kestanesinin faydaları arasında iyileştirici etkisi bulunmaktadır. İç kısımda yer alan turuncu bölümü çıkarılarak pirinç unu ile karıştırılır. Bu karışım yaralara ya da kaşınan bölgelere sürülür. Özellikle Çin’de uygulanan bu yöntemin yaralar üzerinde etkili olduğu belirtilmektedir.

Afrodizyak Etkisi

Deniz kestanesinin faydaları denildiğinde akla gelen ilk konulardan biri afrodizyak etkisidir. Özellikle Japonya’da deniz kestanesinin turuncu kısmı çıkarılarak kurutulur. Bu kısım daha sonra ezerek doğrudan yiyecek olarak tüketilir. Bu durum cinsel sorunu olan birçok insana iyi gelmektedir. Yine de özellikle deniz kestanesinin iç kısmında bulunan turuncu alan çok dikkatli bir şekilde çıkarılmalı ve dikenlerin etkisinden uzak durulmalıdır.

Kırışıklıklara Etkisi

Dünyanın farklı bölgelerinde farklı amaçlar için kullanılan deniz kestanesinin faydaları arasında cilt kırışıklıklarına iyi gelmesi yer almaktadır. Bu durum özellikle İtalya’da fazlaca kullanılmaktadır. Deniz kestanesinin içerisinde bulunan turuncu kısım çıkarılarak zeytinyağı ile karıştırılmaktadır. Bu karışım özellikle orta yaşta olan kişiler için cilt kırışıklıklarını gidermede kullanılmaktadır.

Kozmetik Ürünlere Etkisi

Cildi yenileme ve gençleştirme etkisi olduğu bilinen deniz kestanesinin faydaları nedeniyle kozmetik ürünlerde kendine yer bulmaktadır. Önemli markaların ürünlerinde deniz kestanesinin iç kısmında bulunan ve mercan adı verilen turuncu kısmın kullandığı aktarılmaktadır.

Birçok ülkede farklı şekillerde tüketilen deniz kestanesinin faydaları bu şekildedir. Özellikle balık hallerinde bulabileceğiniz bu ürünü bilinçsiz bir şekilde kullanmamanız gerekmektedir. Uzman desteği alarak kullanmanız önemlidir. Ülkemizde fazla bilinmeyen deniz kestanesini kullanarak cilt ve cinsel sağlık açısından oldukça önemli faydalar elde edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın