Dereotu Çayının Faydaları


Dereotu Çayının Faydaları

Dereotu, maydanozgiller ailesine mensup olan ve anavatanı Asya olarak bilinen bir bitkidir. Son derece faydalı olan ve kullanım alanı geniş olan dereotunun içerisinde A vitamini, B vitaminleri, C vitamini, sodyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor, potasyum bulunmaktadır. Son yıllarda bu bitkinin çayı sıklıkla tüketilmektedir.

 

Dereotu çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kilo Vermeye Etkileri

Günümüzde pek çok kişinin kilo sorunu yaşaması hastalık oranının artmasına neden olmuştur. Bu konuyla ilgili doğal yöntemler önerilmektedir. Dereotu çayının faydaları arasında kilo vermeyi kolaylaştırması yer almaktadır. Özellikle metabolizmayı olumlu etkileyen bu çay, vücutta yağ yakımının hızlı olmasını sağlamaktadır.

Kabızlığa Etkileri

Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması rahatlığı da beraberinde getirmektedir. Dereotu çayının faydaları arasında sindirim sistemini olumlu etkilemesi yer almaktadır. Sindirim sorunları en başta kabızlığa neden olmaktadır. İçeriğinden dolayı gaz giderici etkisi olan dereotu çayı, aynı zamanda sindirimin daha kolay olmasını sağlamaktadır. Kabızlık sorunun çözülmesiyle de hemaroid gibi problemlerin oluşumu önlenmektedir.

Tansiyona ve Damarlara Etkileri

Tansiyon sorunun yaşanmasında damarlarda ve kan dolaşımında sorunlar olması etkilidir. Dereotu çayının faydaları arasında damarları genişletmesi yer almaktadır. Bu durum da kan dolaşımının daha düzenli olmasını sağlamakta ve tansiyon sorunu üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır. Özellikle yüksek tansiyon hastalarının bu çayı düzenli bir şekilde tüketmesi tedavilerine olumlu etki etmektedir.

Bağırsaklara Etkileri

Bağırsak, sindirim sisteminin önemli parçaları arasında yer alan bir organdır. Dereotu çayının faydaları arasında bağırsaklara olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle idrar söktürücü etkisi sayesinde bağırsakların rahatlamasında etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra bağırsakları yumuşatarak daha düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Dereotu çayının faydaları arasında kolit hastalığına iyi gelmesi, vücutta biriken zehirlerin atılmasında etkili olması, balgam söktürmede etkili olması yer almaktadır. Dereotu çayını taze halinden, kurutulmuş halinden ya da tohumlarından yapmanız mümkündür. Dilediğiniz türdeki dereotundan 1 yemek kaşığının üzerine 1 litre yeni kaynamış su koyun ve bu işlemi mümkünse termosta gerçekleştirin. Bir gece demlenmesi için bıraktıktan sonra süzerek tüketmeye başlayın. Günde 3 kez yemeklerden önce tüketerek dereotu çayından faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın