Dereotunun Faydaları


Dereotu, anavatanı Asya olarak bilinen, ülkemizin hemen her bölgesinde yetişen yıllık bir bitkidir. Sonbahar döneminde toplanan ve ıtır kokulu bitkiler arasında yer alan dereotu, genellikle salatalarda kullanılmakta ve çiğ olarak tüketilmektedir.

İçeriğinde A vitamini, C vitamini, fosfor, demir, bakır, magnezyum, çinko, kalsiyum bulunan dereotunun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Etkileri

Sindirim sisteminin aktif olarak çalışmaması hazımsızlık başta olmak üzere, mide ağrıları ve mide kramplarına neden olmakta, hemoroid gibi önemli sorunlara yol açabilmektedir. Dereotunun faydaları arasında sindirim sistemini olumlu etkilemesi bulunmaktadır. Özellikle gaz giderici etkisiyle dikkat çeken dereotu, midenin rahatlamasında önemli bir rol üstlenmektedir.

Kemik Sağlığına Etkileri

Kemik sağlığının yerinde olması gelişme çağıyla birlikte ilerleyen yaşlar için son derece önemlidir. İçeriğinde yoğun miktarda kalsiyum barındıran dereotunun faydaları arasında kemiklerin sağlıklı gelişimine destek olması yer almaktadır. Özellikle çocukların tüketmesi sağlıklı gelişim açısından önerilmekte ve ilerleyen dönemler için kemik zayıflaması ya da kemik erimesi sorununun yaşanmasını önlemektedir.

Uykusuzluk Sorununa Etkileri

Uykusuzluk, sağlığı olduğu kadar günlük hayatta konsantrasyonu doğrudan etkileyen bir sorundur. İş verimliliği açısından uykusuz kalınmaması son derece önemlidir. Bu noktada içeriğinde uçucu yağlar bulunan dereotunun faydaları arasında uykusuzluğu gidermesi yer almaktadır. Sinir sistemini sakinleştiren dereotu, aynı zamanda gün içinde daha canlı olmanızı da sağlamaktadır.

Hıçkırık Sorununa Faydaları

Hıçkırık, çoğunlukla kısa sürede geçen ancak geçmediği zaman can sıkan sorunlar arasında yer almaktadır. Bu soruna, yemek borusundan yukarı çıkan gazlar ya da sinirsel bozukluklar neden olmaktadır. Dereotunun faydaları arasında hıçkırık sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle sinir bozukluklarının yol açtığı hıçkırık sorununu kısa sürede çözmektedir.

Dereotunun faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, diyabet sorununa iyi gelmesi, ishali gidermesi, ağız sorunlarına fayda etmesi, dizanteri sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Dereotunun tohumu da tüketilebilmektedir. Bununla birlikte, bu faydalı bitkinin çayı da özellikle son dönemlerde yaygınlaşmıştır. Dereotu tüketiminin bilinen herhangi bir zararı bulunmasa da aşırı tüketmemeye özen gösterilmelidir. Bu mucize bitkinin faydalarını tam olarak alabilmek için düzenli olarak tüketmek gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın