Deve Dikeninin Faydaları


Deve dikeni, Akdeniz Bölgesi’ne özgü olan, asteraceae familyasına ait olan bir bitkidir. Genellikle güneş alan yerlerde yetişen deve dikeni üzerinde dikenler bulunmakta ve geniş yapraklar bulunmaktadır. Çiçekleri genellikle mor ve kırmızı renklerde olan bu bitki sıkıldığında süte benzer sıvı çıkmaktadır. Deve dikeninin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanserle Mücadeleye Etkileri

Kanser, zamanında önlem alınmadığında ölümcül sonuçlar doğuran ve yıkıcı etkilere neden olan bir sorundur. Deve dikeninin faydaları arasında kanserle mücadeleye olumlu etkilerde bulunması yer almaktadır. Yakın zamanda yapılan çalışmalar, içeriğinde yoğun miktarda antioksidan bulunan deve dikeninin serbest radikallerle mücadele ettiğini ortaya koymaktadır.

Sindirim Sistemine Etkileri

İçeriğinden dolayı hafif bir müshil görevi üstlenen deve dikeninin faydaları arasında sindirim sistemini olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle bağırsaktaki yağlanmanın önüne geçmeyi sağlayan deve dikeni, bağırsak tıkanıklığını önleyerek ve safra salgısını uyararak sindirim sistemini desteklemektedir. Bu durum da mide sağlığını olumlu şekilde etkilemektedir.

Karaciğer Sağlığına Etkileri

Karaciğerde meydana gelen hepatit, sarılık, siroz gibi sorunlara zamanında önlem alınması gerekmektedir. Deve dikeninin faydaları arasında karaciğer sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. İçeriğinde bulunan flavonoid kompleksi sayesinde karaciğerde bulunan toksinler üzerinde etkili olduğu belirtilmiştir. Karaciğerin temizlenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir.

Kilo Vermeye Etkileri

Karaciğer, vücutta metabolizmayı doğrudan etkilemekte ve yağ yakım sürecini hızlandırmaktadır. Deve dikeninin faydaları arasında yer alan karaciğere olumlu etki etmesi nedeniyle kilo vermeyi kolaylaştırması yer almaktadır. Vücuttaki kanı temizleyen deve dikeni, aynı zamanda metabolizmanın istenilen hıza gelmesinde etkili olmaktadır.

Cilt Sağlığına Etkileri

Kan içerisinde yer alan toksinler başta sedef ve akne olmak üzere birçok soruna neden olmaktadır. Bu noktada deve dikeninin faydaları arasında cilt sağlığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Kanın temizlenmesini ve akış hızını düzenleyen bu bitki, pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Deve dikeninin faydaları arasında kalp sağlığını desteklemesi, diyabet kontrolüne yardımcı olması yer almaktadır. Deve dikeni genellikle kurutulmuşuyla çay yapılarak tüketilmektedir. Bu bitkiyle yapılan çayın düzenli ilaç kullananlar tarafından dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerektiği, hamilelerin tüketmemesi gerektiği açıklanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın