Domatesin Faydaları


Sofralarımızda yer alan en popüler gıdalardan biri domatestir. Hem yemeklerde kullanılan hem de dilimlenip tüketilen domates, son derece sağlıklı bir gıdadır. Domatesin faydaları denildiğinde karşımıza şu etkenler çıkmaktadır:

Prostat Kanserine Etkisi

Prostat kanseri yaygın olarak görülmeye başlayan ve erkekleri oldukça zorlayan bir hastalıktır. Domatesin faydaları incelendiğinde içerdiği bileşenlerin prostat kanseri üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır.  Domatesi düzenli bir şekilde tüketen kişilerin prostat kanserine yakalanma riski daha düşüktür. Yapılan araştırmalar sonucunda domatesin sadece prostat kanserine değil akciğer ve mide kanserinde de iyi olduğu açıklanmıştır.

Kalp Sağlığına Etkisi

Sağlık açısından son derece önemli olan kalp sağlığı çeşitli etkenlerden dolayı tehdit altında olabilmektedir. Lif, C vitamini ve potasyum içeren domatesin faydaları arasında kalp sağlığını koruması bulunmaktadır. Damarlarda meydana gelebilecek tıkanıklığın önüne geçmeye yardım eden domates bu nedenle kalbin daha düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Kan Basıncına Etkisi

Vücudun kan dolaşımının düzenli olması pek çok sorunun yaşanmasını engellemektedir. Kan basıncının düzensiz olması durumunda ise çeşitli kalp damar sorunları beraberinde gelmektedir. Günde ortalama 2 adet domatesin tüketilmesi durumunda vücudun kan basıncının düzene girdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kabızlığa Etkisi

Sindirim sisteminde yaşanan sorunlar önemli rahatsızlıklara davetiye çıkarmaktadır. Yüksek oranda lif içeren domates sindirim sistemini olumlu etkilemektedir. Domatesin faydaları arasında kabızlığı önlemesi yer almakta ve düzenli bir şekilde domates tüketilmesi önerilmektedir. Sindirim sisteminin düzenli çalışması hemaroit gibi sorunları önlemektedir.

Depresyona Etkisi

Günümüzde depresyon sorunu yaşayan birçok insan bulunmaktadır. Sağlığı ve günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen depresyon konusu ciddiye alınmalıdır. Domatesin faydaları arasında sinir sisteminde yatıştırıcı etkide bulunması yer almaktadır. Bu durum da domates kullanımının düzenli hale gelmesini öne çıkarmaktadır.

Cilde Etkisi

Domates, yoğun miktarda antioksidan içermektedir. Genellikle yüz maskelerinde domates kullanılması dikkat çekmektedir. Domatesin faydaları arasında antioksidan etkisinden dolayı cilt sağlığına faydalı gelmesi yer almaktadır. Bu durum da düzenli domates tüketenlerin daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmasında etkili olmaktadır.

Domatesin faydaları incelendiğinde sıklıkla kullanılan bu gıdanın etkili olduğu görülmektedir. Birçok yemek türünde kullanılabilen ya da yalnız başına tüketilen domatesi özellikle şeker hastalarının düzenli tüketmesi önerilmektedir. Sadece akşam yemeklerinde değil kahvaltılarda da tüketilebilen domates, az tuz kullanılarak tüketilmelidir. Kabuğunun soyulması tercihe bağlı olsa da iyi yıkanarak ve kabukları soyulmayarak tüketilmesi önerilmektedir. Siz de domatesi evinizden eksik etmeyerek hem lezzetli hem de oldukça faydalı bir tercihte bulunmuş olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın