Dondurmanın Faydaları


Dondurma, yağlı süt ya da krema ile üretilen, içerisine glikoz veya fruktoz tarzı tatlandırıcılar eklenen bir karışımdır. Makinelerde yapılan dondurma, soğutularak dondurulur. Lezzetinin yanı sıra özellikle yaz mevsiminde serinlemeye yardımcı olan dondurmanın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Enerji Durumuna Etkisi

Özellikle yaz dönemlerinde terlemeyle birlikte enerji düşüklüğü sorunu yaşanmaktadır. İçerisinde karbonhidrat, protein ve yağ bulunan dondurmanın faydaları arasında enerji vermesi bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle yoğun geçen günlerde dondurma tüketmeniz daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

Mutluluk Verici Etkisi

Dondurma, vitamin ve mineral açısından zengindir. Dondurmanın faydaları arasında mutluluk vermesi yer almaktadır. Bunun da nedeni sadece dondurma değil dondurulmuş gıdaların genellikle mutluluk verici etkisi olmasıdır. Yediğiniz her kaşık dondurma beyninizdeki zevk merkezini uyaracak ve daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Kan Basıncına Etkisi

Dondurmanın içerisinde potasyum bulunmaktadır. Bu nedenle dondurmanın faydaları arasında kan basıncını dengelemesi yer almaktadır. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olan dondurma, bunun yanı sıra hücrelerin yenilenmesi için gerekli olan proteini de içermektedir. Böylelikle kan dolaşımını ve hücreleri olumlu etkilemektedir.

Kilo Vermeye Etkisi

Birçok kişiye göre dondurma aşırı kilo aldırmaktadır. Bu kanı yanlıştır yani dondurma bilindiği derecede kilo aldırmamaktadır. Bir kase dondurmanın yaklaşık 140 kalori içerdiği düşünülürse bu kanının yanlış olacağı anlaşılacaktır. Tatlılara göre çok daha düşük kalorili olan dondurma daha az yemek yemenizi sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Diş sağlığına Etkisi

Dondurmanın içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Kemik sağlığı için olmazsa olmaz unsurlar arasında yer alan kalsiyum sayesinde dondurmanın faydaları arasında diş sağlığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Dişleri kuvvetlendiren ve daha sağlıklı kalmasını sağlayan dondurmanın bu yönü fazla bilinmemektedir.

Dondurmanın faydaları incelendiğinde pek çok bilinmeyen etkisinin olduğunu görmekteyiz. Tüm bu artılardan faydalanmak için yapay tatlandırıcılar içermeyen dondurmalar tüketilmelidir. Bunun da en basit yolu evinizde süt ve diğer unsurları kullanarak dondurma yapmanızdır. Böylece hem lezzetli hem de sağlıklı bir gıdayı tüketmiş olacaksınız. Güvenilir olmayan, yapay unsurları içeren dondurmaların sağlığı olumsuz etkilediği unutulmamalı ve tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın