Dut Yaprağı Çayının Faydaları


Dut Yaprağı Çayının Faydaları

Dut ağacı, anavatanı Çin olan ve bilinen 17 türü bulunan bir meyve ağacıdır. Dutun çiçekleri beyaz, pembe ve siyah olabilmektedir. Dutun içeriğinde C vitamini, E vitamini, K vitamini, B vitaminleri, kalsiyum, sodyum, glukoz, organik asitler bulunmaktadır.

Dut yaprağı çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Öksürüğe Etkileri

Öksürük sorunu başta soğuk algınlığı olmak üzere pek çok sorun sonrasında ortaya çıkmaktadır. Fazla öksürmek boğazda tahrişe neden olabilmektedir. Dut yaprağı çayının faydaları arasında öksürük sorununu çözmesi yer almaktadır. Bu sayede boğaz ve akciğerin de olumlu etkilenmesini sağlamaktadır.

Baş Ağrısı ve Baş Dönmesine Etkileri

Birçok nedenden dolayı baş ağrısı ve baş dönme sorunları ortaya çıkabilmektedir. Dut yaprağı çayının faydaları arasında baş ağrısı ve baş dönmesine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle kan şekeri oranının düştüğü ve bu durumun baş dönmesine neden olması sırasında bu çayın tüketilmesi dengenin sağlanmasında etkili olmaktadır.

Göz Sağlığına Etkileri

Göz sağlığı son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Dut yaprağı çayının faydaları incelendiğinde gözde oluşan sorunlara olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle göz iltihaplanması sorununda son derece etkili olan bu çayın, ileride oluşabilecek katarakt gibi sorunlarda da etkili olduğu belirtilmektedir.

Tansiyona Faydaları

Yüksek tansiyon yani hipertansiyon sorunu son derece ağır sonuçlara neden olabilen ve önlem alınması gereken bir hastalıktır. Dut yaprağı çayının faydaları arasında tansiyonu dengelemeye yardımcı olması yer almaktadır. İçerdiği asitler sayesinde kan basıncını düşüren bu çayın sayesinde tansiyondan daha az etkilenirsiniz. Bu durum da ilaç tedavisine yardımcı unsur olmaktadır.

Dut yaprağı çayının faydaları arasında yüksek ateşi düşürmesi, farenjit sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Bu çayı yapmak için 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağının üzerine 1 litre kaynar su ekleyip 2 saat boyunca demlenmesi için bekleyin. Bu çayı termosta demlemeniz ve süzme işlemini yaptıktan sonra gün içinde aralıklarla bitirmeniz önerilmektedir. Özellikle yemeklerden birkaç dakika önce tüketilmesi önerilmekte ve düşük tansiyonu olan kişilerin, hamilelerin, çocukların kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın