Dutun Faydaları


Dutun Faydaları

Baldan öte lezzeti ve zengin besin değerleri ile dut mükemmel meyvelerden biridir. İlkbahar ve yaz aylarının en özel ürünlerinde olan dutun faydaları çok fazladır. Bu yazımızda dutun sağlık açısından faydalarından bahsediyor olacağız. Ilıman iklimleri seven ve ortalama 5 metre büyüklüğünde ağaçlarda yetişen bir meyvedir.

Sıcak coğrafyaları seven dut, ülkemizde de yetiştirilmektedir. Renk ve tür bakımından çok fazla türü bulunmaktadır. En çok bilinen yeşil, siyah ve mavi renkli olanlarıdır. Hem taze, hem de kuru olarak tüketilebilmektedir. Pek çok tatlı türünde de dut meyvesi kullanılmaktadır. En çok saç dökülmesine iyi gelen ilaçların bileşenlerinde kullanılmaktadır.

Lezzet olarak şeker gibi tadı vardır. İçerisinde A, E, C ve K vitaminleri bol miktarlarda bulunmaktadır. Vitaminler dışında çeşitli mineralleri de içinde barındırmaktadır.

Bu genel bilgilerden sonra dutun faydaları konusunda maddeler halinde bilgiler vermeye başlayabiliriz.

• Genel sağlığı koruması bakımından dut çok etkili bir meyvedir. İçerisinde bulunan vitamin, mineral, lif ve çeşitli besi bileşenleri sayesinde sağlığımızı korumak için etkili olacaktır.

• Son dönemin kanayan yarası haline gelen kanser hastalığı içinde dut olmazsa olmaz meyveler arasında yer almaktadır. Kanseri önlemek ve kanserle mücadele etmek için dut tüketimi yapılmalıdır. Dutun antioksidan özelliği sayesinde kanser hücrelerine karşı çok etkili olduğu bilinmektedir.

• Kan pıhtılaşması sorunu yaşayanlar içinde dut tüketimi gereklidir. Kan dolaşımını arttıran ve kanın daha sulu olmasını sağlayan faydalı bir besindir.

• İnsan kanının her zaman temiz ve berrak olması gerekmektedir. Sağlık açısından bu durumun önemi çok fazladır. Bu anlamda dut tüketimi yaparak kanın temizlenmesi sağlanabilir.

• Vücudumuzun en önemli iç organları karaciğer ve böbrektir. Karaciğeri temizleme ve böbrekleri güçlendirme özelliği ile dut tüketimi uzmanlar tarafından düzenli olarak önerilmektedir. Karaciğer ve böbreklerin karşı karşıya kaldığı toksinleri vücuttan yok etmek için etkili bir besindir.

• Soğuk algınlığı ve grip gibi sık yaşanan sağlık problemlerine karşı önleyici bir savunmadır. Solunum yolu problemleri içinde tüketimi faydalı olan bir meyvedir.

• Pek çok ameliyat sonrasında dut tüketimi önerilmektedir. Kan dolaşımını hızlandırması ve enfeksiyon oluşumunu önlemesi ile dut çok etkili ve de faydalı bir besindir.

• Kan şekeri için dut tüketimi etkilidir. Özellikle diyabet hastaları için kan şekerinin dengeli olması gerekiyor. Bunun sağlanması içinde dut tüketimini yapabilirsiniz.

• Vücudumuzun en önemli organı kalptir. Kalp sağlığını korumak için dut tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca, damar sağlığı içinde dut gereklidir.

• Kolesterol dengesini sağlamak içinde dut olmazsa olmazdır.

• İştah açıcı özelliğe ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile dut çok faydalı ve lezzetli bir meyve olarak bilinmektedir.

• Tüm bunların dışında cilt ve göz sağlığı içinde gereklidir. Dut pekmezi, dut kurusu ve dut yaprağı farklı konularda etkili meyveler arasında yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın