E Vitamininin Faydaları


E Vitamininin Faydaları

E vitamini nedir, hangi besinlerde bulunur, E vitamininin faydaları nelerdir..? Bu gibi soruların cevabı bu makalemizde …  

  Güçlü bir antioksidan ve antikoagülan olan bu vitamin, vücut fonksiyonlarının gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendiren bu vitamin, yağda eriyen bir mikro-besindir.

 Bu vitamin en çok tohumlar, fındık, kepekli tahıl ürünleri, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, avokado ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Vücut tarafından en iyi şekilde, fındık, çeşitli tohumlar ve avokadoda bulunan Omega yağlarıyla tüketildiği zaman emilir. 

Gençlik ve güzellik için E vitamini 

 Bu vitamin, içerdiği özelliklerle vücudunuzun doğal bakımcısı, manikür- pedikürcüsü gibidir. Bütün vücut için önemli bir dış koruma sağlar. Düzenli alınması cildi, saçları ve tırnakları zararlı etkilerden korumak için yeterlidir.

 Bu vitamin, cildin elastik yapısını koruyarak yaşla beraber artan kırışıklık riskini azaltır. Vücuttaki hücre oksidasyonunun gerçekleştireceği hasarı azaltır. E vitamininin C vitamini ile beraber alınması ile, doğal bir güneşten koruyucu yöntem elde edilmiş olur. İkisini beraber almakla cilt kanserine karşı da korunma sağlanır. Bu etkiyi sağlamak için, yukarıda sayılan E vitaminli yiyecekleri tüketmenin yanında; gece yatmadan önce cilde Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı sürülmesi yeterlidir. Sabah kalkınca duş alınarak gözeneklerin tıkanması önlenmelidir.

Bu vitamin daralan damarları genişleterek, saç derisine ve köklerine yeterli akış olmasını sağlar. Bu da saçlarımızın daha çabuk ve sağlıklı biçimde uzaması anlamına gelir. E vitamininin antioksidan özelliği hasarlı saç köklerini de tamir eder ve erken saç beyazlamasına engel olur. E vitamininin bu özelliğinden yararlanmak için aynı şekilde yukarıdaki gıdalar tüketilmeli, haricen saçlara zeytin yağı ve Hindistan cevizi yağı ile bakım yapılmalıdır. Bu yağların herhangi biri saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. Yağlar saçta 30 dakika bekletildikten sonra gözeneklerin tıkanmaması için saç mutlaka yıkanmalıdır.

Bu vitamin aynı zamanda iyi bir nemlendiricidir. Yıpranmış ve kuru ciltler için E vitaminini içeren gıdalarla beslenmenin yanında, vücut losyonu ve el kreminin içine E vitamini  yağı koyup gece yatmadan önce ve sabahları sürmeniz yeterlidir.

Özellikle kış aylarında esen sert rüzgarların etkisiyle dudaklarda görülen çatlama için de bu vitamin oldukça faydalıdır. Çatlayan dudaklara E vitamini yağı sürerek bu dertten kurtulabilirsiniz.

Ani kilo alıp verme veya gebelik gibi durumlar sonrası , vücutta çatlak izleri ve yaralar oluşabilir. Bu vitamin yaralarda ve çatlaklarda hücre yenilenmesini hızlandırarak tamir edici etki gösterir. Bu etkiyi sağlamak için E vitaminini yaralı yahut çatlak bölgeye sürün ve 15 dakika kadar masaj yapın. Yağın içerisine zeytin yağı, Hindistan cevizi veya limon suyu sürmeniz yağın etkisini arttıracaktır. 30 dakika bekledikten sonra yıkamanız gözeneklerin açılmasını sağlar.

Yaşlılık, mantar yahut vitamin eksikliği nedeniyle çabuk kırılan tırnaklar kişiyi rahatsız eder; elleri kullanmakta da zorluğa sebep olur. E vitaminiyle, çabuk kırılan tırnaklar için iyi bir destek sağlanabilir. E vitamini yağını düzenli kullanmak, tırnaklardaki esnemeyi arttıracak; tırnak kırılma riskini azaltacaktır. Bu yağın yatmadan önce tırnaklara sürülüp 5-10 dakika masaj yapılması yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın