Ebegümeci Faydaları


Ebegümeci, mellow, marshmallow isimleriyle de bilinen, daha çok meralarda yetişen bir bitkidir. Çiçekleri yıldızımsı desene sahip olan, modern tıp tarafından bazı ilaçlarda kullanılan ebegümeci, uzun süredir insanoğlunun kullandığı bir bitkidir. İçeriğinde son derece faydalı maddeler bulunan ebegümeci faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminin sağlıklı durumda olması oldukça önemli bir konudur. Ebegümeci faydaları arasında sindirim sistemine fayda etmesi yer almaktadır. Bazı sağlık uzmanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda ebegümecinin özellikle mide sağlığına fayda vermesi yer almaktadır. Özellikle kaynatılarak içilmesi durumunda kabızlığa oldukça faydalı olduğu belirtilmektedir.

Solunum Yoluna Faydaları

Solunum yollarının sağlıklı olması başta akciğer olmak üzere pek çok noktada etkilidir. Ebegümeci faydaları incelendiğinde üst solunum yollarına fayda vermesi yer almaktadır. Özellikle astım ataklarını geçirici etkisi olduğu belirtilmektedir. Bununla birlikte balgam söktüren, kuru öksürüğe iyi gelen ebegümeci, göğsü yumuşatmaktadır. Bunun için bitkinin doğru bir şekilde toplanması ve kurutularak tüketilmesi gerekmektedir.

Yüksek Ateşe Faydaları

Soğuk algınlığı sonucunda yüksek ateş sorunu ortaya çıkmakta ve sağlığı olumsuz etkilemektedir. Bu noktada ebegümeci faydaları incelendiğinde ateş düşürmeye yardımcı olması yer almaktadır. Özellikle terletme özelliğine sahip olan yüksek ateş sorununa kısa sürede çözüm olmaktadır. Bu durum da özellikle kış aylarında bünyenin rahatlamasını sağlar.

Kolesterol ve Kan Basıncına Faydaları

Vücutta kan basıncının yüksek olması özellikle kalp sağlığını olumsuz etkilemektedir. Ebegümeci faydaları incelendiğinde kan basıncı seviyesini normale indirgemesi yer almaktadır. Bu durum da özellikle kolesterol seviyesine olumlu etki etmesini sağlamaktadır. Orta yaş üzerinde kolesterol çok daha önemli bir hal almakta ve seviyesine maksimum düzeyde özen gösterilmelidir.

Ebegümeci faydaları incelendiğinde cilt sağlığına fayda vermesi, saç sağlığına fayda vermesi, psikolojik olarak rahatlama sağlaması gibi artılar yer almaktadır. Ebegümeci bitkisinin tüm faydalarını edinmek için doğru bir şekilde kullanılması son derece önemlidir. Genellikle çay şeklinde tüketilen bu bitkinin düzenli olarak 1 haftadan uzun süre tüketilmemesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra gün içinde aralıklar koyarak 3 defadan fazla tüketmemeniz, hamile olanların ve anne adaylarının da uzak durması önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın