Egzamaya Karşı Bitki Çayları


Egzama yaş sınırı olmayan bir deri problemidir. Kaşıntılar ile ortaya çıkar ve deride pullanma ile beraber döküntülere yol açar. Sürtünme yada sarılma ile bulaşabilecek bir hastalık değildir. Buna rağmen çok sık rastlanır. Egzama hastalığı neden olur? Tam olarak bilinmiyor. Fakat tetikleyen durumlar söz konusudur. Kirli hava ve sigaranın egzamayı daha ileri boyutlara taşıdığı bilinmektedir.

Stresin de tetiklediği egzama hastalığı, alerjik reaksiyonlar ile ortaya çıkabilir. Buna rağmen egzamaya iyi gelen ve hastalığın seviyesini olumlu yönde etkileyen bitkiler mevcuttur. Özellik ile egzamaya iyi gelen bitkisel çaylar tüketilebilir.

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler

  • Papatya
  • Meyan kökü
  • Aleo vera
  • Kantaron
  • Beyaz dut
  • Ada çayı
  • Funda

Egzamaya karşı iyi gelen bitkilerin kullanımı nasıldır?

Egzamaya karşı öncelik ile papatya içerikli kremler kullanılabilir. Egzamaya karşı en iyi etkiyi veren hidrokortizon içerikli kremler kadar etkili olduğu, Michigan Üniversitesi tarafından onaylanmıştır. Sadece krem olarak değil yağından da faydalanılabilir. Vücutta oluşan kızarıklık ve güneşten kaynaklı deri problemlerinde oldukça etkili bir maddedir. Egzamanın olduğu bölgelere papatya yağı sürülebilir. Böylelik ile bu bölgede oluşan tahriş ve kaşıntının önüne geçilebilir.

Meyan kökü ise egzamanın yol açtığı deri sorunlarının giderilmesine yol açar. Egzamaya bağlı olarak ortaya çıkan su toplaması sorununa oldukça etkili olan meyan kökü jelinin faydası “Dermatolojik Tedavi Günlüğü” adlı dergide bahsedilmiştir. Bilinen bu bilgilere rağmen bir çok ülkede meyan kökünün egzamaya olan faydası kanıtlanmış değildir.

Egzamaya faydası olan bir başka bitki ise lavantadır. Lavanta yağı ciltte oluşan kaşıntı ve kızarıklık sorunları için birebirdir. Direk cilde uyulanabilir. Ancak hamileler için tavsiye edilmez. Birçok kişisel bakım ürününün içinde lavanta bulunmaktadır.

Egzamaya iyi gelen çaylar nelerdir?

Egzama cilt problemi olduğundan genellik ile dışarıdan uygulanan yöntemler daha çok işe yaramaktadır. Birçok hastalığın semptomlarında etkili olan bitki çayları egzama içinde geçerlidir. Fakat içeriden uygulanan bitkisel tedavi yöntemleri çok fazla etki etmemektedir. Papatya rahatlatıcı ve sakinleştirici etkiye sahip olduğundan derideki ağrıyı bir nebze azaltır. Ayrıca beyaz dut egzama için birebirdir. Dut tüketimi yada çeşitli yollar ile egzama olan bölgeye uygulanması oldukça işe yarar. Egzamanın tedavisi tamamen mümkün değildir. Bu yüzden çeşitli bitkisel yollar ile hastalığın yarattığı sorunlar azaltılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın