Ekinezya Bitkisi Faydaları


Ekinezya, asteraceae familyasına ait olan, gövdesi kalın ve tüylü bir bitkidir. Kirpiotu ismiyle de bilinen ekinezyanın çiçekleri eflatun rengindedir. İçeriğinde A vitamini, B vitamini, E vitamini, potasyum, magnezyum, demir, uçucu yağlar, faydalı organik asitler bulunduran ekinezya bitkisi faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Viral enfeksiyonların bloke edilmesi konusunda bağışıklık sistemi son derece önemlidir. İçeriğindeki maddelerden dolayı ekinezya bitkisi faydaları arasında bağışıklık sistemine güçlendirmesi yer almaktadır.

Bu bitkinin tüketilmesi vücuttaki T hücrelerini harekete geçirmekte ve bu durum da özellikle kış döneminde hastalıklara yakalanmaya engel teşkil etmektedir. İyileşme sürecini hızlandırma etkisi de son derece önemlidir.

Soğuk Algınlığına Etkileri

Soğuk algınlığı belirli bir süre geleceğini belli eden hastalıklar arasında yer almaktadır. Ekinezya bitkisi faydaları arasında soğuk algınlığı belirtilerini kontrol altına almaya yardımcı olması yer almaktadır. Soğuk algınlığının özellikle kış döneminde artış gösteren bir rahatsızlık olduğu düşünülürse bu bitkinin kış döneminde tüketilmesi çok daha faydalı olacaktır.

Üst Solunum Yollarına Etkileri

Üst solunum yollarının sağlıksız olması pek çok sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunlar arasında bronşit, astım, bronş enfeksiyonu gibi sorunlar bulunmaktadır. Ekinezya bitkisi faydaları arasında üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle astım sorununda öksürük nöbetlerinin azalmasını sağlamakta ve bu sayede boğazın rahatlamasında etkili olmaktadır.

Ağız Sağlığına Faydaları

Ağızda ya da dilde çıkan yaralar günlük hayatı olumsuz etkilemekte ve gıdaların tadının alınmasını önlemektedir. Ekinezya bitkisi faydaları arasında ağız sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle sesi güçlendirici etkisi olduğu bilinen bu bitkinin aynı zamanda diş eti sorunlarının çözümü için de önemli bir alternatif olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Ekinezya bitkisi faydaları arasında haricen kullanılması sonucunda cilt sorunlarını iyileştirmesi, aynı zamanda doğal sakinleştirici vazifesi görerek sinirleri yatıştırması yer almaktadır. Ekinezya bitkisi genellikle taze olarak ve çayı yapılarak tüketilmektedir. Çayını yapabilmek için bitkinin kurutulmuş olması gerekmektedir. Bu bitkiden yapacağınız çayın tüketim miktarını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra hamilelerin tüketim miktarına daha fazla özen göstermesi de önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın