Elma Çayının Faydaları


Elma Çayının Faydaları

Elma, özellikle ülkemizde çok tüketilen bir meyvedir. Sağlığa büyük faydaları olan elmanın içerisinde B vitamini, C vitamini, D vitamini, sodyum, potasyum, magnezyum, amino asitler bulunmaktadır. Lezzetiyle dikkat çeken elmanın her damak zevkine uygun çeşitleri vardır. Elma taze olarak tüketilebildiği gibi özellikle kış döneminde çayı da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Elma çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirime Faydaları

Elma, genel anlamda sindirime büyük katkı sağlayan bir meyvedir. Elma çayının faydaları arasında sindirim sistemini düzenlemesi yer almaktadır. Sindirimin düzenli olması sonucunda kabızlık, gaz birikmesi gibi sorunlar yaşanmamaktadır. Ayrıca bu sayede kilo vermeyi kolaylaştıran elma çayı, özellikle kış döneminde yapılan diyetlerde öne çıkmaktadır. Ancak düzenli kullanımı ve akşam kullanımı önemlidir.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

İçeriğinde antioksidanlar bulunan elma çayının faydaları arasında bağışıklık sistemine etki etmesi yer almaktadır. Hastalık ve enfeksiyonlardan uzak kalmak için özellikle kış döneminde tüketilmesi önemlidir. Başta soğuk algınlığı olmak üzere birçok hastalığa karşı vücudun direncini arttırmakta ve vücut ısısının yükselmesini sağlamaktadır.

Kansere Karşı Faydaları

Elma çayının içerisinde kuersetin maddesi bulunmaktadır. Bunun sayesinde elma çayının faydaları arasında akciğer, prostat ve kolon kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini azaltması yer almaktadır. Kansere karşı tüketilen elma çayının günde 1 fincanı geçmemek kaydıyla özellikle akşam saatlerinde tüketilmesi önerilmektedir.

Parkinson Hastalığına Faydaları

Parkinson, merkezi sinir sistemine etki eden ve zamanla hareket kabiliyetini ortadan kaldıran bir sorundur. Elma çayının faydaları arasında Parkinson hastalığı ile mücadele etmesi yer almaktadır. Düzenli olarak elma içmek hafızayı geliştirmekte ve Parkinson hastalığının oluşmaması için vücut direncini desteklemektedir. Bu durumda Parkinson hastalığına yakalanma riskini önemli oranda azaltmaktadır.

Elma çayının faydaları arasında kolesterol dengesine yardımcı olması, kemik sağlığına faydalı olması yer almaktadır. Elma çayını hazırlamanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. En fazla uygulananı ise, taze demlenmiş siyah çaya ya da Seylan çayına, kurutulmuş elma dilimlerini eklemektir. Ayrıca elma suyu ekleyerek de bu işlemi yapmanız mümkündür. Elma çayına tarçın eklemeniz faydasını artırmakta ve lezzet katmaktadır. Düzenli tüketmeniz daha fazla fayda almanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın