Elma Sirkesinin Faydaları


Mucize besinler arasında yer alan elma sirkesi, asırlardır kullanılmaktadır. İçeriğinde bol miktarda C vitamini, kalsiyum, potasyum, sodyum içeren elma sirkesi son derece önemli bir besin kaynağıdır. Elma sirkesinin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Vücut Direncine Faydaları

Elma sirkesi yoğun oranda C vitamini içermektedir. Bu nedenle elma sirkesinin faydaları arasında vücut direncini arttırması yer almaktadır. Genel anlamda vücudun kuvvetlenmesini sağlayan elma sirkesi, iskelet yapısını güçlendirmenin yanı sıra gün içerisinde konsantrasyonunuzun artmasına etki etmektedir.

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması gerekmektedir. Elma sirkesinin faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etkide bulunması yer almaktadır. Bunun için bir çay kaşığı bal ile bir bardak elma sirkesini karıştırarak içmeniz gerekmektedir.  Özellikle bağırsağın tembel çalışmasına etki ederek bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır.

Sinüzite Faydaları

Solunum yollarında yaşanan sorunlar hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Elma sirkesinin faydaları arasında sinüzit sorununa iyi gelmesi bulunmaktadır. Bu iki mucize gıdanın karışımı özellikle gastrit sorununun da çözülmesini sağlayacaktır. Kabızlık başta olmak üzere hemaroid gibi sindirim sistemi hastalıklarında elma sirkesi son derece etkili olmaktadır.

Ter ve Kokuya Karşı Faydaları

Vücudu sıklıkla terleyen ve kokuya neden olan kişiler büyük sorunlar yaşamaktadır. Elma sirkesinin faydaları arasında aşırı terlemeyi önlemesi ve vücutta kokuya neden olan bakterilere karşı savaşması yer almaktadır. Özellikle cildin pH seviyesini ayarlaması sayesinde kötü kokuları ortadan kaldırmaya yardım etmektedir. Bir kap ılık suya 2 fincan elma sirkesi eklenerek bu karışımla 15 dakika ayaklarınızı yıkamanız durumunda ayak kokusu da önlenmiş olacaktır.

Soğuk Algınlığına Faydaları

Özellikle kış döneminde daha fazla ortaya çıkan soğuk algınlığı tedbir alınması gereken bir sorundur. Elma sirkesinin faydaları incelendiğinde soğuk algınlığı sorununa fayda etmesi yer almaktadır. Özellikle elma sirkesi ile balı karıştırıp tüketmeniz durumunda soğuk algınlığı sorununu daha çabuk atlatabileceksiniz. Karışıma biraz zencefil eklemeniz daha iyi sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Kan Şekerine Faydaları

Antiglisemik özelliklere sahip olan elma sirkesi, kan şekerini belirli seviyede tutmaya yardımcı olmaktadır. Bu karışımı günde 3 kez tüketmek daha etkili sonuç almanıza yarayacaktır. Elma sirkesinin faydaları arasında kan şekerini dengelemesi yer almaktadır.

Elma sirkesinin faydaları incelendiğinde kilo vermede etkili olduğu, ağrıları hafifletmesi, kanserli hücrelerle mücadele etmesi gibi etkiler bulunmaktadır. Elma sirkesini piyasadan hazır almak yerine evde yapmanız durumunda bu faydaları sağlayabilecek ve sofralarınızdan eksik etmeyerek tüm etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın