Elmanın Faydaları


Elmanın Faydaları

Hem fiyatının ucuzluğu, hem de her mevsim bulunabilmesi sebebiyle evlerden eksik edilmeyen elma; sağlık için çok faydalı bir meyvedir. Kırmızı, sarı ve yeşil renkte ; tatlısı ve ekşisi bulunabilen elma; bu çeşitliliği bakımdan da farklı faydalar içermektedir.

Makalemizde çağın en büyük hastalıkları ve hepsinde elmanın faydaları üzerinde durulmuştur.

Parkinsona Çare 

Beynin dopamin üretememesi sonucu meydana gelen, titreme ve hareketlerde yavaşlama gibi belirtiler veren parkinson hastalığında bol lif içeriğiyle elma oldukça etkilidir. Orta boy bir elma, pektin denilen bir lif içeriğine sahiptir. Pektinin elmadaki miktarı  4 gramdır. Bu lif, bağırsakların iyi çalışmasını da sağlar.

Elma ile Bembeyaz ve Çürüksüz Dişler 

Bembeyaz dişler için, diş fırçalamanın yanında her akşam bir elma yeme alışkanlığı edinmek gerekir. Elma tükürük oluşumunu artırarak ağızdaki bakterileri azaltmakta ve böylece dişlerin çürümesini de engellemektedir.

Alzheimer Hastalığına Karşı Koruma

Elma yaşlılık döneminin önemli problemlerinden biri olan alzheimer hastalığına karşı hafızayı korumaktadır. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde düzenli elma tüketiminin bu hastalığı engellediği tespit edilmiştir.

Tip 2 Diyabet Hastalığında Elma 

Pankreasın yeterince insülin üretememesinden meydana gelen diyabet hastalığına karşı, elmanın olumlu faydaları vardır. Yapılan araştırmalarda elma yiyen kişilerin şeker düzeylerinin, yemeyenlere göre daha dengeli olduğu gözlemlenmiştir.

Kolesterol 

Elmanın içeriğindeki yüksek lif oranı, kolesterol seviyesini normale getirir. Vücudun yağ emilimini azaltır.

Basura İyi Gelir 

Yanlış beslenme sonucu meydana gelen basur hastalığının şifası da elmada… Elma içerisinde buradan lifler, basur ve basur kaynaklı kabızlığa iyi gelmektedir.

Diyet Meyvesi 

Elma bol lif oranı ve tok tutma özelliği ile diyetlerde de kullanılan bir meyvedir. Sabit kiloyu korumak için de yenilebilir. Yemekten 20 dakika önce yenilen bir elma, iştahı kapatarak az yemek yemeyi sağlayacaktır.

Katarakt 

Her gün düzenli olarak elma yemek, ameliyattan başka çözümü olmayan katarakt oluşumunu yüzde 10 azaltacaktır.

Safra Kesesi Taşları 

Kötü beslenme sonucu taş oluşumu meydana gelen safra kesesinin şifası; lif oranı yüksek bir diyet yapmakla başlar. Elma her gün tüketilerek gerekli lif alınabilir.

Cilt problemleri 

Elmanın içeriğinde bulunan digalactosyl-diglycerid  cilt hastalıklarında etkilidir. Her gün düzenli olarak elma yemek cildi gençleştirir ve hücre yenilenmesini sağlayarak cilt problemlerinin önüne geçer.

Karaciğer Yetmezliğine Karşı 

Çağımızın kötü beslenme alışkanlıklarından dolayı oldukça yorulan karaciğerin toksinleri atabilmesi için destek olarak elma tüketilmelidir.

 

Elmanın Kabuklarını Sakın Atmayın 

Elmanın kabuğunda bulunan quercetin (kuersetin) isimli pigment; kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Quercetin maddesi antioksidan özelliğiyle vücut direncini de artırır. Elma diğer tüm meyveler içerisinde antioksidan içermesi açısından ilk sıralarda yer alır.

Elma Sirkesindeki Şifa 

Elmanın faydaları sadece meyvesinin tüketimiyle sınırlı değildir. Elmanın kabuklarının ,üzerini geçecek kadar su,mayalık sirke ve tuz ile yapılan sirkesi binbir derde deva. Üstelik ev temizliğinde de kullanılabilen zararsız bir dezenfektan.

Elma tüm bu özellikleriyle yerine hiçbir gıdayı koyamayacağımız bir meyve olma özelliğini koruyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın