Enginar Çayının Faydaları


Enginar Çayının Faydaları

Enginar, papatyagiller ailesine mensup olan, iri tüylü yaprakları ve yumru çiçekleri olan bir bitkidir. Anavatanı Akdeniz olan enginarın çiçekleri mor ve mavi renktedir. İçeriğinde A vitamini, B vitamin kompleksi, kalsiyum, sodyum, demir, kükürt, fosfor, lifler, su, nişasta, organik asitler bulunan enginar çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Mide-Bağırsak Sağlığına Faydaları

Sindirim sisteminde yer alan mide ile bağırsağın sağlıklı bir şekilde çalışması son derece önemlidir. Enginar çayının faydaları arasında mide ile bağırsak sistemini düzenlemesi yer almaktadır. Midede meydana gelen asit dengesizliğine etki eden bu çay, aynı zamanda bağırsağın hantal çalışmasını önlemekte ve temizlemektedir.

Kan Şekerine Faydaları

Kanda şeker düzeyinin normal aralıklarda olması son derece önemli ve her an dikkat edilmesi gereken bir konudur. Enginar çayının faydaları arasında kan şekeri seviyesini düzenlemesi yer almaktadır. Kan şekerini düşürücü etkisi bulunan bu çayı, özellikle diyabet hastalarının tüketmesi tedaviye yardımcı unsur olarak değerlendirilmektedir.

Cilt Sağlığına Faydaları

Görüntü bakımından son derece önemli olan cilt sağlığı açısından doğal yöntemler etkili olmaktadır. Enginar çayının faydaları arasında içerisindeki organik asitler sayesinde cilt sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Cildin daha parlak görünüme kavuşmasına yardımcı olan bu çay, aynı zamanda kırışıklık gibi yaşlanma belirtileriyle mücadele etmektedir. Bunun yanı sıra pürüzsüz bir cilt için düzenli kullanılması önerilmektedir.

Hepatit Sorununa Faydaları

Hepatit problemi sık görülen ve karaciğer sağlığını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Enginar çayının faydaları arasında hepatit hastalığına iyi gelmesi yer almaktadır. İlaç tedavisine destek olarak tüketilebilecek bu çay, hastalığın etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Düzenli tüketimde hastalığa etki ettiği araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Enginar çayının faydaları arasında idrar söktürmesi, alkolün zararlarını azaltması, safra söktürmesi yer almaktadır. Bu çayı yapmak için 2 çay kaşığı kuru enginar yaprağının üzerine 300 ml kaynar su koyun ve temiz bir havluyla iyice sararak 20 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzerek günde 2 kez yemeklerden yarım saat önce soğuk ya da ılık şekilde içmeniz ve biraz acı olan çayı tatlandırmak için bal kullanmanız önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın