Fesleğenin Faydaları


Fesleğen, eski çağlardan bu yana kullanılan ve birçok kültürde kutsal ilan edilen bir bitkidir. Fesleğen, yuvarlak oval yapraklara sahip olan, beyaz ya da kırmızımsı renkte çiçeklere sahip olan bir yıllık otsu bir bitkidir. Geleneksel tıpta son derece yoğun bir şekilde kullanılan fesleğenin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kansere Karşı Faydaları

Kanser türleri tüm dünyada yayılmaya ve can almaya devam etmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar arasında doğal tedbirler alınması yer almaktadır. Fesleğenin faydaları arasında kanserle mücadeleye olumlu etki etmesi yer almaktadır. İçeriğindeki bileşenler sayesinde kan damarlarına saldıran tümörün kan akışına engel olan fesleğen, özellikle meme kanserinden korunmak için son derece önemlidir.

Ateşi Düşürmeye Etkileri

Yüksek ateş, önlem alınmadığı takdirde önemli sorunlara neden olabilen bir konudur. İçeriğinde esansiyel yağlar bulunan fesleğenin faydaları arasında ateşi düşürmeye yardımcı olması yer almaktadır. Doğal bir antiseptik ve antibiyotik görevi üstlenen fesleğen, mikrop öldürücü etkisi sayesinde ateşin düşürülmesinde oldukça önemlidir.

Cinsel Sağlığa Etkileri

Cinsel sorunlar arasında en fazla öne çıkanlardan biri isteksizlik sorunudur. İçeriğinden dolayı iltihabı artıran fesleğenin faydaları arasında cinsel isteği artırması yer almaktadır. Kan dolaşımını normal seviyelerde tutan bu bitki, böylece libidoyu uyarma noktasında önemli rol üstlenmektedir. Yüzyıllardır bu bitki afrodizyak etkisiyle pek çok ülkede tercih edilmektedir.

Sindirim Sistemine Etkileri

Sindirim sisteminin sağlıklı olması beslenme alışkanlıkları ile doğru orantılıdır. İçeriğindeki faydalı asitler sayesinde bağırsak ve midede bulunabilen parazitleri yok eden fesleğenin faydaları arasında sindirim sistemine doğrudan etki etmesi yer almaktadır. Mide ve bağırsağın sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlayan fesleğen, kabızlık sorununun da önüne geçmektedir.

Fesleğenin faydaları arasında beyin fonksiyonlarına iyi gelmesi, stresle mücadeleye etki etmesi, diyabete iyi gelmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kalp sağlığını olumlu etkilemesi, cilt ve saç sağlığını olumlu etkilemesi, ağrıları geçirmede etkili olması yer almaktadır.

Fesleğeni çay şeklinde tüketebilir ya da yağından faydalanabilirsiniz. Cerrahi müdahaleye maruz kalacak kişilerle birlikte düşük tansiyon sorunu olanların, hamilelerin tüketim miktarına ve şekline dikkat etmeleri konusunda uzmanlar uyarı yapmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın