Fındığın Faydaları


Fındığın Faydaları Nelerdir 

Fındık, ılıman iklim bölgelerinde yetiştirilen sert kabuklu bir kuru yemiştir. Ülkemizin özellikle karadeniz bölgesinde bol miktarda üretilmektedir. Fındık hem lezzetli hem de sağlık açısından çok faydalı bir yiyecektir.Enerji deposu olarak görülen fındık içeriğinde bir çok vitamin ve mineral bulundurmaktadır. Fındığın içerisinde bol miktarda demir, potasyum, kalsiyum, magnezyumun ve çinko mineralleri bulunmaktadır. Ayrıca fındık E vitamini, nişasta ve omega 3 gibi yararlı yağlar yönünden de oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Fındık zengin içeriği sayesinde neredeyse her derde deva niteliğinde bir yiyecektir.

Fındığın faydalarından yararlanabilmek için çeşitli tüketim seçenekleri bulunmaktadır. Fındığı kuru yemiş olarak tüketmekde tatlıların ya da yemeklerin içerisine katarak tüketmekte sağlık açısından yararlıdır. Hatta fındıktan üretilen fındık yağının da bir çok faydası bulunmaktadır. Fakat her besinde olduğu gibi fındığı tüketirken de abartmamak gerekir her şeyin olduğu gibi fındığın da çoğu zarar azı karardır.

Fındığın Sağlık Açısından Yararları

Fındığın Kemik Sağlığına Faydaları: Fındığın içeriğinde bulunan magnezyum ve kalsiyum mineralleri sayesinde kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Fındık tüketmek kemik erimesi gibi ileri yaşlarda ortaya çıkan rahatsızlıkları önlediği gibi kemik gelişimi açısından da oldukça önemlidir.

Fındığın Kanseri Önleyici Etkisi: Fındık içeriğinde yüksek oranda bulundurduğu manganez sayesinde bir çok kanser türüne karşı vücudu korumaktadır. Fındık özellikle mesane kanserini önleyici bir etkiye sahiptir. Ayrıca fındığın içeriğinde bulunan E vitamini de başlangıç aşamasında ki mesane kanserlerini tedavi edici özelliğe sahiptir.

Fındığın Kabızlık Sorununa Faydası: Sindirim sisteminin düzene girmesi ve bağırsak hareketliliğinin oluşması için lifli gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Fındık da içeriğinde bol miktarda lif bulunduran bir gıdadır. Ayrıca fındığın bol miktarda lif içermesi kilo sorunu yaşayanlara da fayda sağlamaktadır.

Fındığın Kalp Sağlığına Faydaları: Fındık doymamış yağlar yönünden zengin bir yiyecektir. Fındığın bu özelliği kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca fındığın magnzeyum ve kalsiyum seviyesini dengeleyici bir özelliği de bulunmaktadır. Magnezyum seviyesi çok fazla olduğu zaman kalp rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir. Fındık dengeleyici özelliği sayesinde bu sorunu ortadan kaldırır.

Fındığın Kas Sağlığına Faydaları: Fındık tüketmek kas ve kramp ağrılarının hafiflemesinde oldukça etkilidir. Özellikle fındığın içeriğinde yer alan magnezyum kas gerginliğini azaltır ve kas spazmı gibi rahatsızlıkları tedavi eder.

Fındığın Sinir Sistemine Faydaları: Fındık içeriğinde bulundurduğu B6 vitamini sayesinde sinir sistemini koruyucu bir özelliğe sahiptir.

Fındığın Saç Sağlığı İçin Faydası: Fındık içeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde yıpranmış saçları eski sağlığına kavuşturan bir etkiye sahiptir. Ayrıca fındık yağını saçlara sürmekte saçlara parlaklık kazandırır ve saç kırıklarının onarılmasına neden olur.
Fındığın Cilt Sağlığına Faydaları: Fındığın içeriğinde bulunan A, C ve E vitaminleri cilt sağlığını olumlu etkilemektedir. Ayrıca düzenli fındık tüketimi yaşlanmayı geciktirmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Fındığın Faydaları (1 Yorum)

  1. Fındığın faydaları saymakla bitmez, burda yazılanlar fındığın faydaları arasında bazıları daha birçok fındığın faydaları var.