Fransız Gülü Çayının Faydaları


Fransız Gülü Çayının Faydaları

Fransız gülü, gülgiller ailesine mensup olan son derece hoş kokulu bir bahçe bitkisidir. Son derece eski bir bahçe bitkisi olan Fransız gülünün dikenleri sıkı bir şekilde yerleşmiştir. Çiçekleme süresi son derece kısa olsa da muhteşem bir manzara sunmaktadır.

İçeriğinde tanen, reçine, glikozit, B vitamini, C vitamini, K vitamini, karoten bulunan Fransız gülü çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Mide Hastalıklarına Faydaları

Midede yaşanan sorunlara önlem alınması son derece önemlidir. Fransız gülü çayının faydaları arasında midede yaşanan sorunlara çözüm olması yer almaktadır. Özellikle midede asit dengesinin sağlanmasına yardımcı olan bu çay, midede yara oluşumunu önlemektedir. Bu sayede daha düzenli bir sindirim mümkün olmaktadır.

Akciğer Hastalıklarına Faydaları

Akciğer, solunumun gerçekleştiği ve hayati öneme sahip olan bir organdır. Akciğerde meydana gelen sorunlara kısa zamanda önlem alınması büyük önem taşımaktadır. Fransız gülü çayının faydaları arasında akciğer hastalıklarına önlem olması yer almaktadır. Özelikle akciğerde meydana gelebilecek ödem sorununda bu çay etkilidir.

İltihaplara Faydaları

Vücutta iltihap oluşumu ağrıları beraberinde getirmektedir. Fransız gülü çayının faydaları arasında iltihap sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle mukoza zarı iltihabı tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra vücutta oluşan zararlı maddelerin kısa sürede atılmasını sağlayan bu çay, büyük bir rahatlama sağlamaktadır.

Kadın Hastalıklarına Faydaları

Kadın hastalıklarına doğal yollarla çözüm bulunması son derece önemlidir. Fransız gülü çayının faydaları arasında kadın hastalıklarına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle rahim ağzında yaşanan sorunlara karşı bu çayın kullanılması önemlidir. Birçok ilaçla tedavinin yanına destek olarak bu çay önerilmekte ve kullanılmaktadır.

Fransız gülü çayının faydaları arasında sarılığa iyi gelmesi, kolera hastalığına iyi gelmesi, üst solunum yolları hastalıklarına iyi gelmesi yer almaktadır. Bu çayın cam fincanda demlenmesi önerilmekte ve son drece basit bir şekilde demlenmektedir. Cam fincana kaynamış su koyduktan sonra birkaç tane Fransız gülü tomurcuğu ekleyin.

Yaklaşık 5 dakika kadar demlenmesi için bekleyin ve dilediğiniz vakitte günde iki kez tüketin. Çayı tatlandırmak için fazla olmamak kaydıyla çiçek balı kullanabilirsiniz ancak tatlandırmadan içmeniz önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın