Funda Çayının Faydaları


Funda Çayının Faydaları

Funda, her mevsim yeşilliğini koruyan bir çalı bitkisidir. Diğer ismi süpürge otu olan funda otunun çiçekleri beyaz, kırmızı, mor, lila renklerde olabilmektedir. Anavatanı Güneydoğu Asya olarak bilinen funda otunun çiçekleri çan şeklindedir. Funda otu çok uzun süredir kullanılmaktadır.

Funda çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Mide Sorunlarına Etkileri

Sindirimin en önemli unsuru olarak gösterilen midenin sağlıklı bir şekilde çalışması gerekmektedir. Funda çayının faydaları arasında mide hareketlerini düzenlemesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra midedeki asit oranını düzenleyen funda çayı, gastrit sorununa engel olmaktadır. Bu durum da özellikle mide ağrılarını ve yanmasını önlemede etkilidir.

İltihap Sorununa Etkileri

İltihap birikmesi önemli sıkıntılara neden olmaktadır. Funda çayının faydaları arasında iltihap oranını düşürmesi yer almaktadır. Özellikle günlük hayatı da olumsuz etkileyen ağız içi iltihaplanmasında son derece etkilidir. Aynı zamanda idrar söktürücü etkisi de olan funda çayı kanın temizlenmesini sağlamaktadır. İltihaplı eklem hastalığı olan romatizmada da etkilidir.

Uykusuzluğa Etkileri

Uykusuzluk sorunu strese neden olmakta ve sağlığı olumsuz etkilemektedir. Funda çayının faydaları arasında uykusuzluk sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Sakinleştirici etkisi sayesinde rahatça uyumanızı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra uykunun kalitesini de arttıran funda çayı, gerginliği azaltmaktadır.

Gut Hastalığına Etkileri

Gut hastalığı, özellikle gıdalar konusunda diyeti gerektiren önemli bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde ilaçların yanı sıra doğal yöntemlere de başvurulmaktadır. Funda çayının faydaları arasında gut hastalığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Gut hastalığının özellikle ayaklarda görülen etkilerinin önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.

İdrar Yolu Sorunlarına Faydaları

İdrar yollarında ortaya çıkan sorunlar sağlığı ve günlük hayatı olumsuz etkilemektedir. Funda çayının faydaları arasında idrar yollarında oluşan taş gibi sorunları yok etmesi yer almaktadır. Bu durum da özellikle orta vadede büyük fayda sağlamaktadır.

Funda çayının faydaları bu şekildedir. Bu çayı yapmak için bir tutam kurutulmuş funda otuna yeni kaynamış 200 ml suyu koyun ve 15 dakika demlenmesini bekleyin. Sonrasında çayı süzerek günde 2 kez yemeklerden önce tüketin ve 2 hafta içtikten sonra 10 gün ara verin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın