Futbolun Faydaları


Futbolun Faydaları

Dünyanın en popüler spor dalı olarak kabul edilen futbol, birçok ülkede kitleleri peşinden koşturmaktadır. Sadece takım destekleyerek değil oynayarak da bu sporu seven birçok kişi bulunmaktadır. Kökeni oldukça eskilere dayanan bu spor dalı, pek çok artıyı beraberinde getirmektedir. Futbolun faydaları incelendiğinde karşımıza şu avantajlar çıkmaktadır:

Fiziksel Artılar Sunmaktadır

Günümüzde genellikle hareketsiz yaşam tarzına bağlı olarak bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Fiziksel görüntünün bozulması bu sorunlar arasında yer almaktadır. Futbolun faydaları arasında yer alan fiziksel anlamda gelişim oldukça önemlidir. Futbol oynamaya başlamadan önce yapılan ısınma hareketleri sayesinde hızlı bir şekilde yağ yakımı gerçekleşmektedir. Bir futbol müsabakasında bir oyuncunun 5 km’nin üzerinde bir mesafeyi koşması oldukça önemli bir kalori yakımını beraberinde getirmektedir. Her an hareket halinde olunması gereken bu spor dalı ile kısa sürede fit bir görünüme kavuşmanız mümkündür.

Bacaklarda Esnekliği Geliştirir

Futbol, ayakla oynanan bir oyun olduğu için en büyük artısı da bacaklar üzerinde olmaktadır. Oyun esnasında ani bir şekilde hızlanıp durmanın sonucunda bacaklarda esneklik ve denge gelişmektedir. Bu durum da fiziksel anlamda daha büyük direnç anlamına gelmektedir. Futbol oynamaya başladıktan sonra daha uzun mesafelere daha kolay bir şekilde yürüyebilecek ve önceki yıllarda zorlandığınız aktiviteleri yapabileceksiniz. Futbolun faydaları denildiğinde bacak sağlığı üzerine olan etkisi ön sıralarda gelmektedir.

Psikolojik Faydaları Bulunmaktadır

Futbol, sportif yönünün yanı sıra sosyal bir aktivitedir. Takım kavramı bulunduğu için birlikte hareket etme duygusunu da geliştiren futbolun faydaları arasında psikolojik rahatlama bulunmaktadır. Sıkıntılı bir ruh hali içinde futbol oynamaya başlayan kişilerin zamanla daha rahat tavırlar sergilediği ortaya çıkmıştır. Tüm kas gücünün topa vurarak çıkarılması ve fiziksel bir rahatlama sağlaması bunda etkilidir. Aynı zamanda rekabet unsuru da devreye girdiği için diğer sorunlar aşılabilmektedir.

Futbolun faydaları incelendiğinde kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Aynı zamanda temponun yükselmesiyle birlikte damarlarda oluşabilecek tıkanıklık da önlenmektedir. Futbol oynamaya başlamadan önce ısınma hareketlerinin yapılması son derece önemlidir. Bunun yanı sıra düzenli olarak bu sporun yapılması etkisinin artmasını sağlamaktadır. Ayrıca, imkan dahilindeyse kulüplerde oynanması daha profesyonel olarak yapılmasını sağlayacaktır.

Siz de futbola başlayarak hem fiziksel hem de sosyal anlamda önemli artılar elde edebilirsiniz. Bu sayede sadece takipçi olmak yerine bu spordan daha fazla zevk alabilirsiniz. Bunun için asla geç değildir ve imkanı olan herkes bu sporu yapmaya çalışmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın