Ginkgo Biloba Faydaları


En eski bitkiler arasında yer alan ginkgo bioba, Çinliler tarafından keşfedilen bir bitkidir. Sonrasında Avrupa başta olmak üzere pek çok ülkeye yayılan bu bitki, tıbbi amaçlı kullanılmaktadır.

Özellikle son yıllarda ginkgo biloba özü içeren hazır ürünlerin satış rakamları artış göstermiştir. Bu noktada ginkgo biloba faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Astım ve Bronşite Etkileri

Üst solunum yollarında görülen rahatsızlıklar arasında bulunan astım ve bronşit, sağlığı etkilediği kadar günlük hayatı da etkilemektedir. Ginkgo biloba faydaları arasında astım ve bronşite iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle bronşları açan bu bitki, astım nedeniyle yaşanan öksürüklerin azalmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, bronşit sorununda tedavi edici etkisi bulunmaktadır.

Ruh Sağlığına Etkileri

Depresyon sorunu gittikçe artış gösteren ve uzun süren stres sorununun çözülememesiyle oluşan bir sorundur. Ginkgo biloba faydaları arasında ruh sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Merkezi sinir sistemini olumlu etkileyen ve rahatlatıcı etkiye sahip olan bitkinin özü kullanılarak üretilen tabletlerin özellikle depresyon üzerinde etkili olduğu ispatlanmıştır.

Beyin Sağlığına Etkileri

Beyin sağlığına dikkat edilmesi özellikle ilerleyen yaşlarda hafıza kaynaklı Alzheimer gibi sorunların yaşanmasını engellemektedir. Ginkgo biloba faydaları arasında beyin sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Bu bitkinin ekstresinin kullanılması durumunda Alzheimer gibi yaşa bağlı hafıza kaybı sorununun önüne geçilmekte ve konsantrasyon düzeyini oldukça geliştirmektedir.

Göz Sağlığına Etkileri

Göz sağlığı son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almakta, bu konuda doğal takviyeler öne çıkmaktadır. Ginkgo biloba faydaları arasında göz sağlığına iyi gelmektedir. Özellikle yaprağıyla hazırlanan suyun kullanılması durumunda göz tansiyonu başta olmak üzere göz sağlığını tehdit eden pek çok sorunun ortaya çıkmasını önlemektedir.

Ginkgo biloba faydaları arasında migren sorununa iyi gelmesi, damarların daha sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesi, pankreas sorunlarına iyi gelmesi yer almaktadır. Bu bitki kullanılarak üretilen tabletler ve diğer ürünler içeriğinde kimyasal maddeler bulunmadığı için tercih edilmektedir. Özellikle kullanım miktarına dikkat edilmemesi ve tüketimde aşırıya kaçılması durumunda kanama başta olmak üzere pek çok olumsuz durumun ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın